Skip to content

Hangi Rüyalar Çıkar Hangileri Çıkmaz

Unutkanlığın sebebi, hangi rüyaların çıkacağı ve sebepsiz sevginin sırrı hakkındaki sorulara Hz. Ali tarafından verilen cevaplar.

Ashabı kiram hazretleri, bilmedikleri konuları Hazreti Ali’den (r.a.) öğrenirlerdi. İbni Ömer; Hazreti Ömer (r.a.) ve Hazreti Ali (r.a.) arasında geçen şu hadiseyi rivayet etmişlerdir…

Hazreti Ömer’in Hz. Ali’ye Soruları

Hazreti Ömer (r.a.), Hazreti Ali’ye (r.a.) soruyor: “Ya Ali! Çok defa Resulullah’ın yanında bulundun. Biz bulunamadık. Çok defa da biz bulunduk; sen bulunamadın. Sana üç şey soracağım. Belki bilirsin.” Hazreti Ali (r.a.) “Soracakların nedir?” dedi. 

Sebepsiz Sevginin Nedeni

Hazreti Ömer

“Bir kimseden iyilik görmediği halde onu seven, bir kimseden de kötülük görmediği halde ona buğz eden kimse hakkında ne dersin?”

 Hazreti Ali

“Evet, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in bu hususta şöyle buyurduğunu işittim: ‘Ruhlar fezada güruhlara ayrılmış bölükler halindedir. Orada tanışanlar dünyada karşılaşırlar. Dost olurlar. Orada birbirlerinden hoşlanmayanlar, dünyada birbirlerinden uzak dururlar’” buyurdu.

Unutkanlığın Sebebi

Hazreti Ömer: “Bu bir. İkincisi; unuttuğu bir hadisi hatırladığı zaman söyleyen adam hakkında Resulullah ne buyurmuştur? Hazreti Ali radıyallahu anh “Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in bu konuda şöyle buyurduğunu işittim ‘Her kalbin üzerinde, ayın üzerindeki bulut gibi bir bulut vardır. Nasıl ki bulut aydan ayrılınca ay ışık verir. Üzerini kapladığı zaman da kararırsa insanın üzerindeki bulut çekildiği zaman, insan hatırlar, kalbinin üzerini kapladığı zaman da insan unutur.’”

Hangi Rüyalar Çıkar Hangileri Çıkmaz

Hazreti Ömer radıyallahu anh “Bu iki. Üçüncüsü de rüya gören kimselerin bazısının rüyası gerçek çıkıyor. Bazısınınki de yalan. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, bu hususta ne buyurdu?” diye sordu. Hazreti Ali radıyallahu anh “Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğunu işittim. ‘Bir erkek veya kadın yatıp, derin uykuya daldığı vakit ruhu arşa yükseltilir. Arşın yanında kimsenin gördüğü rüya doğru çıkar. Daha arşa varmadan uyanan kimsenin rüyası yalandır.’ Hazreti Ömer “Epeyden beri bu üç meseleyi öğrenmek istiyordum. Ölmeden evvel doğrusunu öğrendiğim için Allah’a hamdolsun!” buyurdu.

Ana Sayfa

1 thought on “Hangi Rüyalar Çıkar Hangileri Çıkmaz”

  1. Pingback: Muhyiddin Arabi Hazretlerinin Besmele Keşfi - Paranormal Haber

Soru sor, cevap yaz, yorum yap, kendi hikayeni anlat... Burası senin; istediğini yazabilirsin.

Paranormal Haber