Hamam Böceği Sütü İnek Sütünden 4 Kat Daha Besleyici

9
0
(0)

Bilim adamları inek sütünün yerini alacak alternatif arayışındalar. Hamam böceği sütü ise bu arayışta rakiplerine göre oldukça ön plana çıkmış görünüyor. Bazı ülkelerde marketlerde satılmaya başlandı bile.

İnek Sütüne Alternatif

Hamam Böceği Sütü İnek Sütünden 4 Kat Daha Besleyici
Hamam Böceği Sütü İnek Sütünden 4 Kat Daha Besleyici

Bilimsel verilere göre ozon tabakasındaki incelmenin başlıca nedeni; öyle çoğumuzun sandığı gibi egzoz dumanı, fabrika salınımları veya kullandığımız spreyler değil; inekler. Tahminlere göre dünyada et ve süt amaçlı olarak besiciliği yapılan inek miktarı yaklaşık 1,5 milyar.

İneklerin çevreye, özellikle de atmosfere verdikleri zararın başlıca nedeni ise gaz aşırı miktarda gaz çıkarmaları. Bazılarımıza şaka gibi geliyor olsa da aslında bu bilimsel verilere dayanan oldukça gerçekçi bir tespit. Bunun benzeri bir nedenden dolayı geçtiğimiz yıllarda; Avustralya kıtasında başıboş şekilde dolaşan on binlerce devenin itlafı bile ciddi ciddi tartışılmıştı.

İnek besiciliğinin çevreye verdiği ciddi zarar göz önüne alınarak, inek sütünün yerini alacak alternatif kaynaklar konusunda çok sayıda bilimsel araştırma yapılıyor halihazırda. Söz konusu araştırmalar içinde hamamböceği sütü ile ilgili yapılmış olanı ise ilginç sonuçları nedeniyle hayli ön plan çıkmış durumda.

Hamam Böceği Sütü İnek Sütünden 4 Kat Daha Besleyici

Related Posts

Hindistan’daki Kök Hücre Biyolojisi ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü’nde görevli araştırmacılar, hamam böceği sütünün besin değerinin diğer sütlerden çok daha yüksek olduğunu söylüyor. Hamam böceğinden elde edilen süt, günlük inek sütüne kıyasla daha çok amino asit, protein, yağ ve şeker içeriyor.

Hamam böceği sütü, böceğin bağırsağında bulunan hamam böceği kristalinden elde ediliyor. Bilim insanlarına göre hamam böceği kristali amino asit ve protein bakımından son derece zengin. Bu protein kristallerinin tek bir tanesi, aynı miktardaki manda sütünde bulunan enerji miktarının üç katından, inek sütünde bulunan enerji miktarının üç katından fazlasını içeriyor.

Anlatılanlara göre hamam böceği sütünün tadı ise inek sütünün tadıyla tamamen aynı. İçtiğinizin inek sütü değil de hamam böceği sütü olduğu söylenmediği sürece aradaki farkı anlayamıyorsunuz bile.

Hamam Böceği Sütü Nasıl Üretiliyor

Bilindiği gibi hamam böcekleri yumurtlayarak çoğalan canlılar. Ancak bunun bir istisnası var. Doğurarak çoğalan Diploptera Punctata adlı bir hamam böceği türü, yavrularını sütle besliyor. Hamam böceği sütünün yalnızca 100 gramı için 1000 hamam böceği kullanılıyor. Süt sağma işlemi de böceğin memelerinden ve memelerine yapılan masaj sayesinde gerçekleşiyor. Bilim adamları şimdi hamam böceklerinden süt elde etmenin daha kolay bir yolunu araştırıyor.

Hamam böceği sütü bazı ülkelerde marketlerde satılmaya başlandı bile. Güney Afrika merkezli Gourmet Grubb firması, hamam böceği sütü üretmeye çoktan başladı. Firmanın ‘Entomilk’ adını verdiği süt ürünü, çiftliklerde yetiştirilen hamam böceklerinden elde ediliyor. Önümüzdeki yıllarda çoğumuza iğrenç gelen bu sütün daha da yaygınlaşacağı öngörülüyor. Hatta inek sütünün yerini tamamen alması bile olasılıklar arasında görünüyor.

Ana Sayfa

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

ParanormalHaber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin