Hafize Gaye Erkan kimdir?

0
(0)

Merkez Bankası başkanı Hafize Gaye Erkan kaç yaşında, nereli ve ne iş yapıyor? Bu soruların cevaplarını bu blog yazısında bulabilirsiniz. Hafize Gaye Erkan, Türkiye’nin en başarılı finansal hizmetler liderlerinden biri olarak tanınıyor. ABD’de ‘Müthiş Türk kızı’ olarak anılan Erkan, bankacılık, yatırımlar, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında derin uzmanlığa sahip. Peki, Hafize Gaye Erkan’ın hayat hikayesi nasıl?

Hafize Gaye Erkan’ın eğitim hayatı

Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul’da makine mühendisi bir baba ve matematikçi bir annenin kızı olarak dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi’nden ikincilik ile mezun oldu. Üniversite sınavında Türkiye 26’ncısı olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü rekor puanla bitirdi. Erkan’a aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California’nın olduğu 9 üniversiteden burs teklifi geldi. Erkan, tercihini Princeton’dan yana kullandı. Böylece her yıl sadece 2 kişiye verilen ‘Onursal doktora’ bursu karşılığında Erkan, bir ev, ayda 3 bin 200 Dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânına sahip oldu.

Hafize Gaye Erkan’ın kariyer başarıları

Hafize Gaye Erkan, finans sektöründe yaklaşık 20 yıllık bir deneyime sahip. 2019 yılında Crain’s Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker’s Women to Watch listesine seçildi. 2018 yılında San Francisco Business Times’ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business’ın 40 Yaş Altı 40 listelerine seçildi. Mart 2022’de Fortune 500 firması Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katılan Erkan, 2019’dan şirketin 2021’de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. Ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi’nde görev yapıyor.

Erkan’ın en önemli kariyer adımı ise First Republic Bank’ta yaklaşık sekiz yıl boyunca üstlendiği çeşitli görevler oldu. İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi pozisyonlarda bulunan Erkan, bankanın büyümesinde ve başarısında önemli rol oynadı. Daha önce ise Goldman Sachs’ta neredeyse on yıl geçirdi. Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, büyük ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin Yönetim Kurullarına ve üst yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yaptı.

Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası başkanlığı iddiası

Hafize Gaye Erkan’ın adı son günlerde Türkiye’nin yeni Merkez Bankası başkanı olacağı iddiasıyla gündeme geldi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasının ardından Kabine’de yeniliğe gidileceği konuşuluyor. Kulislerde dolaşan bir iddiaya göre ise eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonominin başına getirileceği ve Şimşek’in de Merkez Bankası Başkanlığı için Hafize Gaye Erkan’ı önerdiği ileri sürülüyor . Bu iddia henüz resmi bir kaynaktan doğrulanmadığı gibi Hafize Gaye Erkan da konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Hafize Gaye Erkan kimdir? sorusunun cevabını bu blog yazısında sizlerle paylaştık. Hafize Gaye Erkan’ın hayat hikayesi ve kariyer başarıları gerçekten takdire şayan. Umarız ki Türkiye’nin ekonomisine de katkı sağlayacak önemli projelerde yer alır. Siz de Hafize Gaye Erkan hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet

Paranormal Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin