Gökyüzündeki Yaşam Havuzu Akgöl

44
0
(0)

Akgöl, Türk mitolojisine göre; gökyüzünde, Yaşam Ağacı’nın üzerinde yer alan ve bütün yaşamın kaynağı olduğuna inanılan sütten oluşmuş bir göldür.

Akgöl, gökyüzündedir. Göğün üçüncü katında bulunur. Yaşam Ağacı’nın üzerindedir. Sütten bir göl şeklindedir. Yaşamsal unsurları içinde taşır. Yeryüzüne gelecek ruhlar bu havuzun içindedir. Kübey Hanım bu gölden meşin kırbalarla getirdiği sütü doğacak çocukların ağzına damlatır.

Bu damla çocuğun ruhunu simgeler. Süt-Ak Göl olarak da adlandırılır. Bütün hayatın kaynağı olarak kabul edilir. Nasreddin Hoca’nın gölü süt olarak düşünüp maya çalması arasında alegori kurması bu konuyla toplumsal bilinçaltı düzeyinde de olsa alakalıdır.

Süt; beyazlığı, saflığı, temizliği simgeler. Sura, Çuvaşçada beyaz demektir. Çeçen ve İnguş dillerinde ise Sura sözcüğü süt anlamına gelir. Moğolcada Sara ise Ay demektir ve bu kavramlar dilbilimsel olarak da hep birbirleriyle bağlantılıdır. Akgöl, Türk mitolojisindeki Akdeniz ile karıştırılmamalıdır. Akgöl’ün diğer Türk lehçelerindeki isimleri şunlardır: Akköl, Ağkül, Sütgölü, Sütköl, Sötköl, Setküle, Ütküğöl. [1]Türk Söylence Sözlüğü, Deniz Karakurt

Ana Sayfa

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Dipnotlar

Dipnotlar
1Türk Söylence Sözlüğü, Deniz Karakurt

ParanormalHaber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin