Skip to content

Geleneksel Etiyopya Evleri

Doğu Afrika ülkesi Etiyopya”nın kırsal bölgelerinde insanlar, asırlardan beri süregelen geleneksel kabile evi mimarisini yaşatmaya devam ediyorlar.

Bu ilginç Doğu Afrika ülkesinin kırsal bölgelerinde insanlar, asırlardan beri süregelen geleneksel kabile evi mimarisini yaşatmaya devam ediyorlar. Ot, bambu ağacı ve çamur kullanarak inşa ettikleri yapılara çoğunlukla sazlardan koni şeklinde çatı konulmasıyla ortaya geleneksel Etiyopya evleri çıkıyor. Evlerin genişliği ile kapı ve pencere süslemeleri ise kabilelere göre değişiklik gösteriyor.

Geleneksel Etiyopya Evi
Geleneksel Etiyopya Evi

Etiyopya: Afrika Boynuzu’ nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesidir. Ülkenin başkenti yerel dilde “yeni çiçek” anlamına gelen Addis Ababa’dır. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali ve Kenya komşularıdır. Afrika kıtasının ikinci en kalabalık ülkesidir. Avrupalı sömürge güçlerini yenen ve bağımsız bir ülke olarak egemenliğini koruyabilen iki Afrika ülkesinden biridir. Diğeri Liberya’dır. 1945 yılında Birleşmiş Milletler’e üye olarak ilk bağımsız Afrika ülkesi olmuştur.

Ana Sayfa

Soru sor, cevap yaz, yorum yap, kendi hikayeni anlat... Burası senin; istediğini yazabilirsin.