Ezan Duası ve Faziletleri, Nasıl Okunur?

0
(0)
Ezan Duası Nedir Nasıl Okunur Faziletleri Nelerdir
Ezan Duası Nedir Nasıl Okunur Faziletleri Nelerdir

Ezan duası, ezan okunduktan sonra Peygamber Efendimiz (sav) tarafından öğretilen ve okuyanların şefaatine vesile olacağı müjdelenen bir duadır. Ezan duasının anlamı, Allah’tan Hz. Muhammed’e üstün bir makam ve fazilet bahşetmesini dilemektir. Bu dua, Müslümanlar için manevi değeri yüksek olan bir ibadettir ve ezan sonrası yapılan bu dua, Müslümanların Hz. Muhammed’e olan sevgi ve saygısının bir göstergesidir.

Ezan duasının okunuşu şöyledir:

Allahumme Rabbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd.

Ezan duasının Türkçe meali ise şöyledir:

Ey bu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allah’ım! Muhammed’e vesileyi ve fazileti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, Muhakkak ki sen vaadinden dönmezsin.

Ezan duasının Arap harfleriyle yazılışı ise şöyledir:

اللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ وَالصَّلَاةِ الْقَائِمَةِ آتِ مُحَمَّداً الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَالدَّرَجَةَ الرَّافِعَةَ وَابْعَثْهُ مَقَاماً مَحْمُوداً الَّذِي وَعَدْتَهُ إِنَّكَ لا تُخْلِفُ الْمِيعَاد

Ezan Duasının Önemi

Ezan duası, ezanın bitiminden sonra okunan bir duadır. Ezanın kendisi de bir duadır ve Müslümanları namaza çağıran bir ilahidir. Ezanın her cümlesi Allah’ın birliğine, Hz. Muhammed’in peygamberliğine, namazın farz olduğuna ve hayatın geçiciliğine işaret eder.

Ezan duası ise ezanın ardından okunan bir teyid ve takviye duadır. Bu duada Müslümanlar, Allah’tan Hz. Muhammed’e en yüksek dereceyi vermesini isterler. Bu dereceye “vesile” veya “makam-ı mahmud” denir.

Vesile, Allah’a en yakın olan kulun sahip olacağı bir makamdır. Bu makamda o kul, Allah’ın izniyle diğer kullar için şefaat edebilecektir.

Makam-ı mahmud ise “övülmeye layık makam” anlamına gelir. Bu makam da Allah’ın Hz. Muhammed’e vaadettiği bir makamdır. Bu makamda Hz. Muhammed, kıyamet gününde Allah’ın izniyle bütün insanlar için şefaat edecektir.

Ezan duası okuyanlar, Allah’tan Hz. Muhammed’e bu makamları vermesini isterken, aynı zamanda onun şefaatine nail olmayı da dilerler. Bu da onların imanlarının ve sevgilerinin bir ifadesidir.

Ezan Duasının Okunuşu

Ezan duası, ezanın bitiminden sonra okunur. Ezan duasını okumak için önce ezanı dinlemek, ezanı içinden tekrar etmek ve ezana amin demek gerekir. Sonra Peygamber Efendimiz’e salavat getirilir. Salavat getirmek, ona selam ve dua etmek demektir. Salavatın okunuşu şöyledir:

Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecîd. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Salavatın Türkçe meali ise şöyledir:

Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in âline salât eyle; İbrahim’e ve İbrahim’in âline salât eylediğin gibi. Muhakkak ki sen hamdin lâyıksın, yücesin. Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in âline hayır ver; İbrahim’e ve İbrahim’in âline hayır verdiğin gibi. Muhakkak ki sen hamdin lâyıksın, yücesin.

Salavattan sonra ezan duası okunur. Ezan duasının okunuşu şöyledir:

Allahumme Rabbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd.

Ezan duasının Türkçe meali ise şöyledir:

Ey bu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allah’ım! Muhammed’e vesileyi ve fazileti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, Muhakkak ki sen vaadinden dönmezsin.

Ezan duasını okurken eller yüz hizasında açılır ve dua bitince eller yüze sürülür.

Ezan Duasının Faziletleri

Ezan duasının faziletleri pek çok hadiste belirtilmiştir. Bu hadislerden bazıları şunlardır:

  • Abdullah bin Amr bin As (ra) anlatıyor: “Resulullah (sav) buyurdular ki: “Ezanı işittiğiniz zaman müezzinin söylediklerinin aynısını siz de söyleyin, sonra bana salat-ü selam getirin, çünkü kim bana bir defa salat-ü selam getirirse Allah ona on defa salat eder (rahmet eder). Sonra da benim için vesileyi isteyin, çünkü o cennette Allah’ın kullarından bir tek kuluna lutfedeceği bir makamdır, umulur ki o kul ben olurum. Kim bana vesileyi isteyen olursa benim şefa’atime hak kazanmış olur.” (Müslim, Salat 11)
  • Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kim ezan okunduğu zaman: “Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabb’i olan Allah’ım! Muhammed’e vesileyi ve fazileti ver, O’nu va’dettiğin Makam-ı Mahmud’a ulaştır” derse kıyamet gününde o kimseye şefaatim vacip olur.” (Buhari, Ezan 8)
  • Cabir bin Abdullah (ra) anlatıyor: “Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kim ezan okunduğu zaman: “Allahumme rabbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd.” derse, benim şefa’atime hak kazanır.” (Müslim, Salat 11)

Ezan duasının faziletleri bunlarla sınırlı değildir. Ezan duası okuyanlar aynı zamanda Allah’ın rahmetine, mağfiretine ve cennetine de yaklaşırlar. Ezan duası okuyanlar Allah’ın sevgili kulları arasına girerler. Ezan duası okuyanlar şeytanın vesveselerinden korunurlar. Ezan duası okuyanlar dünya ve ahirette hayır ve bereket bulurlar.

Ezan duası, Müslümanların en güzel dualarından biridir. Bu dua ile Müslümanlar Allah’a yaklaşır, Hz. Muhammed’e bağlanır ve onun şefaatini umarlar. Bu dua ile Müslümanlar ezana ve namaza olan saygılarını gösterirler. Bu dua ile Müslümanlar Allah’ın vaadine güvenirler.

Ezan duasını okumak için ezanı dinlemek ve tekrar etmek gerekir. Ezan duasını okumak için salavat getirmek gerekir. Ezan duasını okumak için elleri açmak ve yüze sürmek gerekir.

Ezan duasını okuyalım ki Allah’ın rızasını kazanalım. Ezan duasını okuyalım ki Hz. Muhammed’in sevgisini kazanalım. Ezan duasını okuyalım ki kıyamet gününde onun şefaatine nail olalım.

Allah bizleri ezan duasını okuyanlardan eylesin. Amin.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet