En tesirli nazar duası hangisi?

0
(0)

En tesirli nazar duası hangisi? Nazarın etkisinden korunmak için hangi dualar okunabilir? Paranormalhaber.com’da nazara karşı okunabilecek dualar ve anlamlarına göz atın

Nazar duası, kötü gözlerden korunmak için yapılan bir duadır ve İslam dininde oldukça önemlidir. En etkili nazar duası olarak kabul edilen dua ise Ayet-el Kürsi’dir. Ayet-el Kürsi, Kur’an-ı Kerim’in en uzun ayeti olup, okuyan kişiyi her türlü kötülükten ve zarardan koruduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle, nazara karşı korunmak için Ayet-el Kürsi okunması önerilir. Bunun yanı sıra, Fatiha Suresi, İhlas Suresi ve Felak-Nas sureleri de nazar duası olarak okunabilir.

Kur’an-ı Kerim’de bulunan Felak ve Nas sureleri, nazarın zararlı etkilerinden korunmak ve kurtulmak için okunabilecek dualardır. Bunun yanı sıra, nazar duası da nazara karşı okunabilir.

Nazar duası

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

Bu ifade, İslam dininde bazı durumlarda şeytan, vesvese ve göz değmesi gibi olumsuz etkilere karşı korunmak için kullanılan bir dua veya dualı ifadedir. Kelimelerin eksiksizliği, Allah’ın kelamının eksiksiz ve güçlü olduğuna atıfta bulunur ve kişiyi bu olumsuz etkilerden koruyacağına inanılır.

Nazar duası Türkçe okunuşu

Nazar Duası Türkçe Okunuşu şu şekildedir: “Euzü bi kelimatillahitammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri kulli aynin lamme.”

Nazar duası Türkçe anlamı (Meali)

Nazar Duası Türkçe Anlamı (Meali) ise şöyledir: “Her türlü şeytandan, kem gözlerden, zararlı tüm şeylerden, bütün kelimelerin yüzü ve suyu hürmetine Allah’a sığınıyorum.”

Hz. Peygamber’in okuduğu nazar duası

Ebû Said el-Hudrî (r.a.) anlatıyor ki, Peygamberimiz (asm) nazar ve göz değmesine karşı korunmak için dualar ederdi. İlk olarak, “Cinlerin ve insanların nazarından Allah’a sığınırım” gibi dualarla cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah’a sığınır ve korunurdu. Daha sonra Felâk ve Nâs sureleri inince bu sûrelere devam ederdi. Bu surelerde varlıkların şerrinden Allah’a sığınmakta ve hastalara ve nazar değenlere de bu sureler okunarak Allah’tan şifa istenmektedir. Kalem suresinin 51. ve 52. ayetleri (Nazar Duası) da nazara karşı tedavi edici özelliklere sahiptir ve alimler nazar değmelerine karşı Kalem suresinin bu ayetlerini tavsiye etmektedirler.

Ayetel Kürsi, namaz içinde sure şeklinde okunabileceği gibi, dua olarak İhlas suresi, Nas suresi ve Felak sureleri ile birlikte okunması da tavsiye edilmektedir. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) ise, Resulullah (asm)’ın şöyle buyurduğunu aktarmaktadır: “Akşam olunca Ha-mim el-Mü’min suresinin başından, 3. (dahil) ayetine kadar ve Ayetel Kürsi’yi okuyan kişi, bu iki Kur’an kıraati sayesinde sabaha kadar korunur. Sabahleyin de aynı şeyleri okuyan kişi, bu sureleri sayesinde akşama kadar korunur.” (Tirmizi, Sevabu’l-Kur’an 2, (2882).)

Kimlerin nazarı değer?

Nazar değmesi, dünyanın en eski toplumlarında yaygın olan bir inanıştır ve genellikle kem gözlerin yol açtığı bir fenomendir. Burada kem gözlerden kasıt, kıskançlık anlamına gelir. Bu kıskançlık, karşı taraftaki güzel şeylere yöneliktir ve istemeyerek gelişir. Bu durumda, karşıdaki güzel şeyler zarar görebilir ve tahrip olabilir. Örneğin, güzel bir bebek hastalanabilir, güzel bir araba kaza yapabilir veya güzel bir evde sorunlar başlayabilir. Bu yüzden, nazar duası insanları bu tür olumsuz etkilerden korumak için kullanılır.

Ana Sayfa

Bu gönderiyi ne kadar beğendiniz?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet