Elon Musk, yapay zeka araştırmalarına ara verilmesi çağrısına imza attı

3
0
(0)

Elon Musk ve bir grup uzman, OpenAI adlı yapay zeka şirketinin geliştirdiği ChatGPT isimli programın, güvenlik endişeleri doğurması nedeniyle, GPT-4 adlı yeni bir programın geliştirilmesi sürecine 6 ay ara verilmesi çağrısında bulundu.

Bu ayın başlarında, Microsoft tarafından desteklenen bir şirket olan OpenAI, yapay zeka programı GPT’nin dördüncü sürümünü yayınladı. Programın geniş uygulama alanları arasında sohbet etme, şarkı besteleme ve uzun belgeleri özetleme yer alıyor.

Teknolojinin faydalı uygulamalarına odaklanan Future of Life Institute, bir açık mektup yayınladı ve bu mektup aralarında Elon Musk’ın da bulunduğu binden fazla kişi tarafından imzalandı. Mektupta, gelişmiş yapay zeka geliştirme projelerinin durdurulması çağrısında bulunuldu ve bu tasarımlar için güvenlik protokolleri oluşturulana kadar ve uzmanlar tarafından bağımsız olarak uygulanıp izlenene kadar devam edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Mektupta, “güçlü yapay zeka sistemlerinin ancak etkilerinin olumlu ve risklerinin yönetilebilir olduğundan emin olunduktan sonra geliştirilmesi gerektiği” belirtildi. OpenAI, konuyla ilgili açıklama talebine henüz yanıt vermedi.

Yapay Zeka Firma Sahiplerinden Eylem Çağrısı

Bir grup yapay zeka uzmanı ve şirket CEO’su tarafından imzalanan bir mektupta, insanlarla rekabet edebilecek yapay zeka sistemlerinin toplum ve medeniyete yönelik potansiyel riskleri hakkında endişeler dile getirildi. Ekonomik ve siyasi aksaklıkların yanı sıra, yapay zeka sistemlerinin tasarlanması konusunda düzenleme hazırlayanlarla işbirliği yapılması çağrısında bulunuldu.

Related Posts

Mektubu imzalayanlar arasında, yapay zeka firması Stability’nin CEO’su Emad Mostaque, Google’ın ana şirketi Alphabet’e ait DeepMind’dan araştırmacılar ve yapay zeka uzmanları Yoshua Bengio ve Stuart Russell gibi dünyaca ünlü isimler yer aldı.

Avrupa Birliği’nin şeffaflık kayıtlarına göre, Yaşamın Geleceği Enstitüsü, Musk’ın vakfı Musk Foundation, girişimcilerden oluşan Londra merkezli yardım kuruluşu Founders Pledge ve Silikon Vadisi’ndeki en büyük yardım kuruluşu olan Silicon Valley Community Foundation, mektubu destekledi.

Bu arada, Avrupa Polis Teşkilatı Europol, ChatGPT gibi gelişmiş yapay zeka uygulamalarının kimlik avı, dezenformasyon ve diğer siber suçlar için kullanılabileceği uyarısında bulundu ve yapay zeka konusundaki etik ve yasal endişeleri dile getiren kurumlara sesini ekledi.

Birleşik Krallık hükümeti de yapay zeka için “uyarlanabilir” bir düzenleyici çerçeve oluşturma teklifleri yayınladı. Önerilere göre, İngiliz hükümeti sadece yapay zeka için yeni bir kurum oluşturmak yerine, yapay zekanın yönetimiyle ilgili sorumlulukları insan hakları, sağlık, güvenlik ve rekabet alanlarındaki kurumlarla paylaşıyor.

Yapay zeka konusundaki endişeleri uzun süredir dile getiren Elon Musk’ın şirketi Tesla, araçlarının otopilot sisteminde yapay zeka kullanıyor. Geçtiğimiz yıl OpenAI, ChatGPT’yi piyasaya sürmesiyle birlikte rakip şirketler de benzer dil modelleri geliştirme ve yapay zeka modellerini ürünlerine entegre etme sürecini hızlandırdı.

Geçtiğimiz hafta, OpenAI, ChatGPT kullanıcılarının Instacart gibi uygulamalardan market alışverişi siparişi verebilmesi veya Expedia gibi çevrimiçi seyahat şirketlerinden uçak bileti satın alabilmesi için birçok şirketle ortaklık kurduğunu duyurdu. Ortaklık kapsamında

Ana Sayfa

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

ParanormalHaber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin