Çok eşlilik: Benim için uygun olup olmadığını nasıl anlarım?

0
(0)

Çok eşlilik: Poliamori ya da aynı anda birden fazla rızaya dayalı ve etik romantik veya cinsel ilişkiye sahip olma pratiği, günümüz toplumunda daha görünür ve kabul edilir hale gelmektedir. Bununla birlikte, herkesin ilişki ihtiyaçları ve arzuları için herkese uyan tek bir çözüm değildir. Bazı insanlar çok eşliliği tatmin edici ve ödüllendirici bulabilirken, diğerleri tek eşliliği veya tek eşlilik dışı diğer biçimleri tercih edebilir. Çok eşliliğin sizin için doğru olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? İşte bu yolculuğa çıkmadan önce kendinize ve partner(ler)inize sormanız gereken bazı sorular.

Ne kadar kıskançsın?

Kıskançlık her ilişkide, ama özellikle de çok eşli ilişkilerde ortaya çıkabilen doğal ve yaygın bir duygudur. Kıskançlık güvensizlik, kaybetme korkusu, haset veya kıyaslama gibi çeşitli kaynaklardan kaynaklanabilir. Bazı insanlar çok eşli ilişkilerde çok az kıskançlık yaşayabilir veya hiç yaşamayabilirken, diğerleri bununla daha sık veya yoğun bir şekilde mücadele edebilir. Kıskançlık, onu tanımlayabildiğiniz, iletişim kurabildiğiniz ve sağlıklı yollarla yönetebildiğiniz sürece mutlaka kötü bir şey değildir. Bununla birlikte, mutluluğunuzu ve refahınızı engelleyen veya kendinize veya başkalarına karşı zararlı veya kontrol edici şekillerde davranmanıza neden olan aşırı veya kronik kıskançlığa eğilimliyseniz, çok eşlilik sizin için en iyi seçenek olmayabilir.

Bu ikinizin de istediği bir şey mi?

Çok eşlilik, ilgili tüm tarafların rızasını ve anlaşmasını gerektirir. Tek eşli bir ilişkiniz varsa ve bunu çok eşliliğe açmak istiyorsanız, partnerinizle nedenleriniz, beklentileriniz ve sınırlarınız hakkında dürüst ve saygılı bir konuşma yapmanız gerekir. Ayrıca partnerinizin duygularını, endişelerini ve ihtiyaçlarını da dinlemeniz gerekir. Partneriniz rahat değilse veya ilgilenmiyorsa, çok eşliliği kabul etmesi için ona baskı yapmayın veya zorlamayın. Aynı şekilde, siz de rahat değilseniz veya ilgilenmiyorsanız çok eşliliği kabul etmeyin. Çok eşlilik ilişkinize zarar veren bir uzlaşma değil, ilişkinizi geliştiren ortak bir karar olmalıdır.

Sizin (ve partnerinizin) motivasyonunuz nedir?

İnsanların çok eşliliği seçmesinin merak, çeşitlilik, uyumluluk, büyüme, aşk veya özgürlük gibi birçok nedeni vardır. Ancak, çok eşliliğin sizin veya ilişkiniz için iyi bir fikir olmadığını gösterebilecek can sıkıntısı, tatminsizlik, kaçış, kaçınma veya intikam gibi bazı nedenler de vardır. Mevcut ilişkinizden memnun olmadığınız için veya bozuk olan bir şeyi düzeltmek istediğiniz için çok eşliliği düşünüyorsanız, kendinizi hayal kırıklığına ve başarısızlığa hazırlıyor olabilirsiniz. Çok eşlilik sorunlarınızı çözecek veya sizi daha mutlu edecek sihirli bir çözüm değildir. Aslında, sizin ve partner(ler)inizin daha fazla çalışmasını ve bağlılık göstermesini gerektirecek daha fazla zorluk ve komplikasyon yaratabilir. Poliamori ilişkinize bir ek olmalı, onun yerine geçmemelidir.

Mevcut ilişkinizde kendinizi ne kadar güvende hissediyorsunuz?

Poliamori, partner(ler)inizle olan ilişkinizin gücünü ve istikrarını test edebilir. Görmezden geldiğiniz veya kaçındığınız mevcut sorunları veya çatışmaları ortaya çıkarabilir. Ayrıca yanlış anlaşılma, iletişimsizlik veya uyuşmayan beklentiler için yeni fırsatlar yaratabilir. Bu nedenle, poliamoriye girmeden önce, partner(ler)inizle olan ilişkinizin sağlam ve güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Güçlü bir güven, dürüstlük, samimiyet ve saygı temeline sahip olmanız gerekir. Duygularınız, ihtiyaçlarınız ve sınırlarınız hakkında açık ve tutarlı bir iletişime sahip olmanız gerekir. İlişkiniz ve poliamoriniz için ortak bir vizyon ve değerlere sahip olmanız gerekir. Birbirinizin mutluluğu ve refahı için destekleyici ve işbirlikçi bir tutum sergilemelisiniz.

Hangi temel kuralları belirlemek istiyorsunuz?

Poliamoride herkesin uyması gereken sabit bir kurallar veya normlar dizisi yoktur. Bunun yerine, her çok eşli ilişki kendi özel ihtiyaçlarına ve tercihlerine uygun kendi kurallarını ve anlaşmalarını oluşturabilir. Çok eşli çiftlerin tartışabileceği ve müzakere edebileceği bazı yaygın konular şunlardır:

  • Kiminle çıkabilir ya da seks yapabilirler? Ne sıklıkla? Nerede? Ne zaman?
  • Birbirlerinin partnerleri hakkında ne kadar bilgi paylaşmak veya bilmek istiyorlar? Ne kadar mahremiyetlerini korumak istiyorlar?
  • Zamanlarını ve enerjilerini birden fazla ortak arasında nasıl dengeliyorlar? Taahhütlerini ve sorumluluklarını nasıl önceliklendiriyorlar?
  • Daha güvenli seks uygulamalarını ve testlerini nasıl ele alıyorlar? Cinsel sağlık ve güvenliğe ilişkin beklentileri ve sınırları nelerdir?
  • Ortaya çıkabilecek potansiyel çatışmalar veya sorunlarla nasıl başa çıkıyorlar? Bunları nasıl çözüyorlar?
  • Birbirlerine duydukları sevgi ve şefkati nasıl ifade ediyorlar? Güvensizlik veya kıskançlık duygularıyla nasıl başa çıkıyorlar?
  • Kilometre taşlarını ve başarılarını nasıl kutluyorlar? Birbirlerinin hedeflerini ve hayallerini nasıl destekliyorlar?

Bunlar, çok eşli çiftlerin kurallarını ve anlaşmalarını oluştururken kendilerine ve birbirlerine sorabilecekleri sorulardan sadece birkaç örnektir. Bununla birlikte, daha pek çok olasılık ve varyasyon vardır. Önemli olan, kurallarınızı ve anlaşmalarınızı tartışırken ve bunlara karar verirken dürüst, saygılı ve esnek olmaktır. Ayrıca ilişkiniz geliştikçe ve değiştikçe bunları tekrar gözden geçirmeye ve revize etmeye istekli olmanız gerekir.

Çok eşliliği denemek birlikte geleceğinizi nasıl etkileyecek?

Çok eşlilik, partner(ler)inizle gelecek planlarınız ve beklentileriniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, evliyseniz veya birlikte yaşıyorsanız, çok eşliliğin yasal, mali veya ebeveynlik durumunuzu nasıl etkileyeceğini düşünmeniz gerekebilir. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız veya zaten çocuk sahibiyseniz, çok eşliliğin ebeveynlik tarzınızı, sorumluluklarınızı ve beklentilerinizi nasıl etkileyeceğini düşünmeniz gerekebilir. Birlikte taşınmayı veya seyahat etmeyi planlıyorsanız, çok eşliliğin lojistik, bütçe veya tercihlerinizi nasıl etkileyeceğini düşünmeniz gerekebilir. Çok eşlilik sosyal ve profesyonel hayatınızı da etkileyebilir, çünkü ailenizin, arkadaşlarınızın, iş arkadaşlarınızın veya topluluğunuzun tepkileri ve görüşleriyle başa çıkmanız gerekebilir. Çok eşlilik geleceğiniz için yeni olanaklar ve fırsatlar yaratabilir, ancak aynı zamanda bazı zorluklar ve riskler de doğurabilir. Bu nedenle, poliamoriyi denemeden önce, hayatınıza ve hedeflerinize nasıl uyacağına dair gerçekçi ve dürüst bir değerlendirmeye sahip olmanız gerekir.

Sonuç

Çokeşlilik basit bir evet ya da hayır cevabına indirgenemeyecek kadar karmaşık ve çeşitli bir olgudur. Çokeşlilik, aşkı ve yakınlığı deneyimlemenin harika ve ödüllendirici bir yolu olabilir, ancak aynı zamanda ilişkileri yönetmenin zor ve talepkar bir yolu da olabilir. Çokeşlilik herkese göre değildir, ama size göre olabilir. Bunu öğrenmenin tek yolu, açık bir zihin ve kalp ile bunu kendiniz ve partner(ler)iniz için keşfetmektir.

Referanslar

1- How to Tell if Polyamory is Right for You or Not

2- How To Know If Polyamory Is Right For You

3- Polyamory Definition – How Polyamorous Relationships Work

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet

Paranormal Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin