Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer? Doğal ve Bitkisel 10 Çözüm Önerisi

0
(0)

Çocuklarda öksürük, hem çocukları hem de ebeveynleri rahatsız eden bir durumdur. Öksürük, solunum yollarını temizlemeye ve yabancı cisimleri atmak için verilen bir reflekstir. Ancak öksürük, bazen viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, alerji, reflü, astım gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle çocuklarda öksürüğün nedeni mutlaka araştırılmalı ve uygun tedavi uygulanmalıdır.

Çocuklarda öksürüğün tedavisinde doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar önemlidir. Ancak ilaç tedavisinin yanında evde uygulayabileceğiniz bazı doğal ve bitkisel yöntemler de öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu yöntemler, boğazı yumuşatır, iltihabı azaltır, mikropları öldürür ve öksürük nöbetlerini önler.

Bu yazımızda çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabını arayacağız. Çocuklarda öksürüğü geçirmek için evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel 10 çözüm önerisini sizler için derledik. Bu öneriler sayesinde çocuğunuzun öksürüğünü azaltabilir, solunum yollarını rahatlatabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir? Doğal ve Bitkisel 10 Çözüm Önerisi

1) Bol Sıvı Tüketmek

Bol sıvı tüketmek, çocuklarda öksürüğe iyi gelen en basit ve en etkili yöntemlerden biridir. Bol sıvı tüketimi, boğazın nemli kalmasını sağlar, balgamın akışkanlığını artırır ve solunum yollarını temizler. Ayrıca bol sıvı tüketimi, vücudun toksinlerden arınmasına ve bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur.

Bol sıvı tüketmek için çocuğunuza günde en az 8-10 bardak su içirmeye çalışın. Bunun yanında bitki çayları, meyve suları, sebze suları, ayran gibi sağlıklı içecekler de verebilirsiniz. Ancak gazlı içeceklerden, kafeinli içeceklerden ve çok şekerli içeceklerden kaçının.

2) Bal İle Süt Karışımı İçirmek

Bal ile süt karışımı içirmek de çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Bal, boğazda oluşan tahrişi yatıştırır, mikropları öldürür ve öksürük şurubu gibi etki gösterir. Süt ise boğazı nemlendirir, yumuşatır ve rahatlatır.

Bal ile süt karışımı içirmek için bir bardak sütü ısıtın ve içine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Karışımı iyice karıştırın ve yavaş yavaş çocuğunuza içirin. Bu karışımı günde 1-2 kez çocuğunuza verebilirsiniz.

3) Tuzlu Suyla Gargara Yaptırmak

Tuzlu suyla gargara yaptırmak da çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Tuzlu su, boğazdaki mikropları öldürür, iltihabı azaltır ve boğazdaki tahrişi yatıştırır. Ayrıca tuzlu suyla gargara yapmak, boğazdaki balgamı da söktürerek solunum yollarını açar.

Tuzlu suyla gargara yaptırmak için bir bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı günde 3-4 kez çocuğunuza ağızda çalkalayarak gargara yaptırın. Gargara yaptırdıktan sonra karışımı yutmamasına ve tükürmesine dikkat edin.

4) Bitki Çayları İçirmek

Bitki çayları içirmek de çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Bitki çayları, boğazı nemlendirir, iltihabı azaltır ve rahatlatır. Özellikle nane, papatya, adaçayı, ıhlamur ve zencefil gibi bitki çayları boğaz yanmasına iyi gelen bitkiler arasındadır.

Bitki çayları içirmek için bir bardak suyu kaynatın ve içine tercih ettiğiniz bitkinin yapraklarını veya poşetini atın. Birkaç dakika demlenmesini bekleyin ve süzün. Süzdüğünüz çaya bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Bu çayı günde 2-3 kez çocuğunuza içirebilirsiniz.

5) Sıcak Kompres Uygulamak

Sıcak kompres uygulamak da çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Sıcak kompres, boğazdaki kan dolaşımını artırır, kasları gevşetir ve ağrıyı azaltır. Ayrıca sıcak kompres, boğazdaki ödemi de indirerek rahatlama sağlar.

Sıcak kompres uygulamak için bir havluyu sıcak suya batırın ve sıkın. Havluyu boynunuza sarın ve 15-20 dakika bekleyin. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

6) Elma Sirkesi İle Gargara Yaptırmak

Elma sirkesi ile gargara yaptırmak da çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Elma sirkesi, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir ve boğazdaki mikropları öldürür. Ayrıca elma sirkesi, boğazdaki asit-baz dengesini sağlar ve reflüye bağlı yanmayı önler.

Elma sirkesi ile gargara yaptırmak için bir bardak ılık suyun içine iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı günde 2-3 kez çocuğunuza ağızda çalkalayarak gargara yaptırın. Gargara yaptırdıktan sonra karışımı yutmamasına ve tükürmesine dikkat edin.

7) Sarımsak Tüketmek

Sarımsak tüketmek de çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Sarımsak, güçlü bir antibiyotik, antiviral ve antifungal etkiye sahiptir ve boğazdaki enfeksiyonu yok eder. Ayrıca sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnci artırır.

Sarımsak tüketmek için bir diş sarımsağı soyun ve dilinizin altına koyun. Sarımsağı ezerek salgıladığı suların boğaza inmesini sağlayın. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

8) Karbonatlı Suyla Gargara Yaptırmak

Karbonatlı suyla gargara yaptırmak da çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Karbonatlı su, boğazdaki asit-baz dengesini sağlar, mikropları öldürür ve boğazı temizler. Ayrıca karbonatlı suyla gargara yapmak, boğazdaki balgamı da söktürerek solunum yollarını açar.

Karbonatlı suyla gargara yaptırmak için bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı günde 2-3 kez çocuğunuza ağızda çalkalayarak gargara yaptırın. Gargara yaptırdıktan sonra karışımı yutmamasına ve tükürmesine dikkat edin.

9) Hardal Tozu İle Sıcak Kompres Uygulamak

Hardal tozu ile sıcak kompres uygulamak da çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Hardal tozu, anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir ve boğazdaki iltihabı azaltır. Ayrıca hardal tozu, boğazdaki kan dolaşımını artırır, kasları gevşetir ve ağrıyı azaltır.

Hardal tozu ile sıcak kompres uygulamak için bir yemek kaşığı hardal tozunu bir bardak sıcak suya ekleyin ve karıştırın. Bir havluyu bu karışıma batırın ve sıkın. Havluyu boynunuza sarın ve 15-20 dakika bekleyin. Bu işlemi günde 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.

10) Hindistan Cevizi Yağı Tüketmek

Hindistan cevizi yağı tüketmek de çocuklarda öksürüğe iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir ve boğazdaki enfeksiyonu yok eder, iltihabı azaltır ve ağrıyı keser. Ayrıca hindistan cevizi yağı, boğazı nemlendirir, yumuşatır ve yatıştırır.

Hindistan cevizi yağı tüketmek için bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını ağzınıza alın ve dilinizle boğazınıza yayın. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük Nasıl Önlenir?

Çocuklarda öksürüğü tedavi etmenin yanında, bu rahatsızlığı önlemek için de bazı önlemler almak gerekir. Çocuklarda öksürüğü önlemek için şu tavsiyelere uyabilirsiniz:

  • Bol bol su içirerek boğazınızı nemli tutun.
  • Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun.
  • Aşırı acı, baharatlı, ekşi ve gazlı yiyecek ve içeceklerden kaçının.
  • Çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içecekler tüketmeyin.
  • Boğazınızı tahriş edebilecek alerjenlerden korunun.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketin.
  • Yüksek sesle konuşmayın veya bağırmayın.
  • Kaloriferli ortamlarda nemlendirici kullanın.
  • Soğuk havalarda atkı veya şal takın.
  • Öksürük şikayeti olan kişilerle yakın temas kurmayın.

Sonuç

Çocuklarda öksürük, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Öksürüğün altında yatan hastalığın tedavi edilmesi, öksürüğü geçirmenin en etkili yoludur. Bununla birlikte, öksürüğü hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemler de vardır. Bu yöntemler, boğazdaki mikropları öldürür, iltihabı azaltır, boğazı yumuşatır ve rahatlatır. Ayrıca öksürüğü önlemek için de bazı önlemler almak gerekir. Çocuklarda öksürük ile ilgili daha fazla bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet

Paranormal Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin