Cinler İnsanlara Zarar Verebilir mi

0
(0)

Cinler insanlara zarar verebilir mi, cinler insanlara neden zarar verir ve cinlerin zararlarından korunmak için yapılması gerekenler nelerdir sorularının cevapları şunlardır:

Cinler İnsanlara Zarar Verebilir mi

Cinler İnsanlara Zarar Verebilir mi: Cinler ve şeytanlar insana zarar verebilirler. Ancak öyle istedikleri her insana, istedikleri her şekilde zarar veremezler. Cinler ibadetten uzak yaşayan, günahlarla çok meşgul olan insanlara daha kolay zarar verirler. Bununla birlikte daha nadiren de olsa düzenli ibadet eden, elinden geldiğince günahlardan uzak yaşamaya çalışan insanlara zarar verebildikleri de görülmüştür. Bunun genellikle gaflet, büyü vb. durumlarla alakası vardır.

Cin çarpması, toplumda oldukça yaygın olan bir inançtır. Türkiye’de hemen herkesin, cin çarpmasıyla ilgili olarak duyduğu, bildiği birçok hikaye vardır. İmam Şibli, cinlerin insan bedenine girip zarar verebileceğine, aralarında Ebu’l-Hasan el-Eş’ari’nin de bulunduğu Ehl-i Sünnet alimlerinin inandıklarını, risalelerinde bunu açıkladıklarını ve Bakara suresinde bulunan ve faiz yiyenlerin durumunu bildiren ayette:

“Riba (faiz) yiyenler kendilerini şeytan çarpmış birer deliden başka bir hâlde (kabirlerinden) kalkamazlar.” [1]Şiblî, Cinlerin Esrarı, s. 258. buyurulmasını buna delil gösterdiklerini ifade etmiştir. Ahmet b. Hanbel’in oğlu Abdullah kendisine “Bazı kimseler, cinin insan bedenine giremeyeceğini söylüyorlar. Sizin bu konuda ne dersiniz?” diye sorduğunda, Ahmet b. Hanbel, “Onlar yalan söylemişlerdir.” diye cevap vermiştir. [2]Şibli, a.g.e., s. 256-257

Cinlerin İnsanlara Zarar Verebilmesi Hangi Şartlara Bağlıdır

Cinlerin insanlara hangi şartlarda zarar verebileceği konusunda ise, şunlar söylenebilir: Cinler, ehli imana, daha çok cünüplük ve hayız – nifas hallerinde; abdestsiz, namazsız hayat sürenlere de yine bu hallerde musallat olup, onları değişik şekilde ve değişik seviyede baştan çıkarabilirler. İşlenen her bir günah, şeytan ve habis cinlere açılan bir kapı ve pencere durumundadır. Bilhassa hassas tipler, bozuk ruhlular, duadan ve dualıların atmosferinden uzak lâubali hayat yaşayanlar, cinlerin tesirine çabuk girerler.

Cinlerin Zararlarına Karşı Tedbirler

Cinlerin sınır ve hukuklarını ihlal etmek ve besmele çekmeden evlerini ve yurtlarını işgal etmek cinlerden zarar görmenin başta gelen sebeplerindendir. Bu yüzden Peygamber Efendimiz (s.a.v), bize pis yerlere girerken dua etmemizi öğretmiş ve onların bulundukları mezbelelik, çöplük, hamam, otluk, hela ve hatta kabirlerde namaz kılmamızı yasaklamıştır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), tuvalete girerken “Allahümme innî eûzü bike mine’l-hubsi ve’l-habais.” dememizi, özet olarak; hayatımızın her safhasında dualı olmamızı, bu türden zararlı yaratıklara hedef olmaktan korunmamızı temin edecek bir kale ve kalkan sayılabilecek temiz ortamlarda bulunmamızı, temiz insanlarla düşüp kalkmamızı, dualarla pozitif bir atmosfer oluşturmamızı ve ibadetle korunmamızı emrediyor.

Sonuç olarak cinlerin her türlü kötülüğünden emin olmak isteyen, her şeyden önce günahlardan kaçınarak, onların bize yaklaşmalarına imkan veren manevi açıkları, zayıf bölgeleri kapamalıdır.

Ana Sayfa


Bu gönderiyi ne kadar beğendiniz?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Dipnotlar

Dipnotlar
1Şiblî, Cinlerin Esrarı, s. 258.
2Şibli, a.g.e., s. 256-257
Keşfet