Cin Mektubu Nedir Ne İşe Yarar? Arapça Yazılışı ve Anlamı

Peygamberimizin (s.a.v.), cinlerden kurtulması için Ebu Dücane’ye verdiği cin mektubu. Bu mektubun bulunduğu yere cinlerin girmesi yasaktır.

Cin Mektubu Nedir

Peygamber efendimizin, özelde sahabeden Hz. Dücane için umum olarak ise üzerinde veya yakınlarında bulunduran Müslümanları cinlerin zararlarından korumak için Hazreti Ali‘ye yazdırdığı bir mektuptur. Üzerinde taşıyana ve evinde bulundurana cinler zarar veremez.

Cin Mektubu Neden Yazıldı

Ebû Dücâne’den (r.a.) yapılan rivayet şu şekildedir: “Geceleyin uyuyamıyordum. Değirmen gürültüsü, kovan uğultusu gibi sesler işitiyordum. Cinler beni korkutuyordu. Bir gün hazreti peygambere bu durumu arz ettim. Peygamberimiz de Hz. Ali‘ye bu duayı yazdırdı. Yastığın altına koyup uyumamı emretti.

Yazılan bu mektubu aldım, sardım ve alıp evime götürdüm. Başımın altına koydum. O gece uyudum ancak bir bağıranın çağıranın sesiyle uyandım; şöyle diyordu:

“Ey Ebâ Dücâne! Bu sözlerle bizi yaktın.. Sahibin (Muhammed) hakkı için bunu bizden kaldır, yoksa bizim için hiçbir kurtuluş yolu yoktur. Bir daha senin evine döneceğimiz yok, komşularına uğrayacağımız da yok ve bu mektubun bulunduğu herhangi bir yere gireceğimiz de yok!..”

Ebû Dücâne  devamla diyor ki: Onlara şu cevabı verdim: “Vallahi ben bunu kaldıramam, Resulullah Efendimizden izin almadıkça!..”

Gece hayli uzadı. Cinlerin iniltisi, bağırıp çağırması, ağlaması beni uyutmuyordu. Sabah namazını Peygamber Efendimiz ile birlikte kıldıktan sonra durumu kendilerine ifade ettim. Buyurdular ki:

“Dücane! Artık o mektubu onların üzerinden kaldır. Beni hak peygamber olarak gönderen Allah‘a andolsun ki onlar bu azabın elemini kıyamete kadar duyacaklardır.” (Delail-ün-nübüvve, Tezkire-i Kurtubi)

Cin Mektubu Nasıl Kullanılır

Yukarıdaki rivayetten de anlaşılacağı üzere; cin mektubu gerek evde bulundurmak gerekse de üzerinde taşımak suretiyle kullanılabilir. Ebu Dücane’nin yaptığı gibi yastığın altına da konulabilir.

Cin Mektubu Ne İşe Yarar

Kimin yanında veya evinde bu mektup (yazı) bulunursa, cinler ne onun evine ne de civarına dönerler.

Arapça Yazılışı

Cin Mektubu Arapça Yazılışı
Cin Mektubu Arapça Yazılışı

Türkçe Anlamı

Rahman ve rahim olan Allah‘ın adıyla. Bu yazı, alemlerin Rabbi Allah‘ın Resûlü Muhammed’den, evi bayındır etmek ve ziyârette bulunmak üzere kapıyı çalan kimseleredir; meğer ki hayır ile kapıyı çalan ola.. O bu yazının hükmü dışındadır. ”

Ve sonra bilinmiş olsun ki: Bizim için de sizin için de hak konusunda bir imkan ve genişlik vardır.

Eğer sen fazla hırslı aşık veya gözü kara içeriye dalan bir ahlâksız ya da ibtal etmiş bir gözetleyici isen işte bu Allah‘ın bir kitabıdır ki sizin ve bizim üzerimize hak ile konuşur.

Şüphesiz ki biz sizin yaptıklarınızı iptal ediyoruz. Bizim elçilerimiz sizin yanınızdadır. Düzenlerinizi, hile ve desiselerinizi yazıyorlar.

Benim bu mektubumun sahibini terk edin; puta tapanlara, Allah‘tan başka ilâh yoktur. Her şey helâk olucudur ancak O’nun vechi (zâtı) değil.. Hüküm ona mahsustur, dönüş ancak ona olacaktır. 

Ha-Mim-Ayn-Sin-Kaf mağlup olacaklardır. Ha-Mim vel kitabül mübin. Allah‘ın düşmanları dağılacak, parçalanacak. Allah‘ın hücceti hedefine erişecektir, erişmiştir de… Velâ have velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm.. Onlara karşı Allah sana yetecektir. O işitir ve bilir.”

Facebook Grubu

Okuduklarını nasıl buldun?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
Abone Ol

Leave a Reply