Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmak İçin

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için okunacak dualar ve alınacak maddi tedbirlerin önemi.

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Duası

Aşağıdaki vefk-i şerifi yazıp üzerinde taşıyan ve her gün bu beyti bir bardak suya en az 41 kere okuyup nefes ettikten sonra içen ve bulaşıcı hastalıklar zamanında bunu terk etmeyen kimse katiyyen bu hastalıklara tutulmaz. Tutulmuşsa bile kurtulur. Okunacak beyitler: “Li hamsetün utfi bihâ nâral vebâ elhâtime elmustafâ vel murtazâ vebnâhümâ vel fâtımeh.” ‘

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmak İçin Vefk - Muska
Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmak İçin Vefk – Muska

Önce Tedbir Sonra Tevekkül

Kıymetli okurlarımız! Bu verdiğimiz formül son derece tesirli bir hayat sigortası olarak kabul edilir. Ancak bu deveni bağlamadan tevekkül et demek değildir. Peygamber Efendimiz’in emirleri deveyi bağladıktan sonra tevekkül etmek şeklindedir. Çünkü tevekkülün asıl manası; maddi ve manevi önlemleri aldıktan, gereken bütün tedbirleri tamamladıktan sonra Allah’a bel bağlamaktır. Gerçek tevekkül budur. Salgın hastalık zamanında aşı yapılıyorsa yaptırmak, karantina gerekiyorsa karantina bölgesinden dışarı çıkmamak, temizliğe son derece dikkat etmek ki (esasen İslamiyet’in ilk şartı da temizliktir.) Pis ve şüpheli şeyleri yememek, suyunu kaynatıp içmek gerekiyorsa yapmak lazımdır. 

Herkesin iman seviyesi aynı değildir. Dağdan bir kayanın kopup da üzerine yuvarlanarak geldiğini gören bir evliya hiç istifini bozmadan yerinde durur. Zira kayanın kendisini öldürmeyeceğini biliyorsa zaten kaçmaz, öldüreceğini biliyorsa zaten kimden nereye kaçacaktır? Ancak bu şekildeki bir iman; müstesna kimselere verilen bir ilim ve mazhariyettir. Biz Cenabı Hakk’ın: “Ve lâ tülkü bi eydîküm ilet tehlükeh” yani ellerinizle kendinizi tehlikeye koymayın manasına gelen emrine itaate mecburuz.

Salgın hastalık zamanlarında: Veba, taun, kolera gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmak “niyetiyle beş vakitte her namazın farzlarından sonra 1 İhlas, 1’er Muavvizeteyn sureleri (Felak ve Nas) ve 1 Kâfirun suresini okuyup; avuçlarına üfleyerek, bütün vücuduna; başından ayağına kadar mesh etmek sureti ile badireyi atlatıncaya kadar devam eden kimse Allah’ın izniyle bu hastalıklara tutulmaz diye rivayet edilir.

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmak İçin Bilimsel Uygulamalar

Salgın Hastalık Nedir

Kısa süre içinde çevredeki insan, hayvan ve bitkilere bulaşan hastalıklara; salgın veya bulaşıcı hastalık denir. Dokunma ve temas yoluyla; konuşurken, öksürürken etrafa saçılan tükürük yoluyla, kişiye özel eşyaların (diş fırçası, tırnak makası, iç çamaşırı gibi) başkaları tarafından kullanılmasıyla, hava yani solunum yoluyla, mikroplu yiyecek ve içeceklerin yenilip içilmesiyle, hasta bir kişinin kullandığı eşya ve yatak gibi eşyaların kullanılması gibi yollarla bulaşabilirler.

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmak İçin

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için yapmamız gereken bazı şeyler çok basittir. Bir o kadar da etkilidir. Bulaşıcı hastalıklardan korunmamız için yapmamız gereken en önemli şey; kendimizin ve  çevremizin temizliğine çok ama  çok özen göstermektir. Bütün önleyici tedbirler içinde en basit ve etkili olanı ellerimizi yıkamaktır. 

Ellerimizi Ne Zaman Yıkamalıyız

· Yemeklerden önce ve sonra · Diş, ağız, yüz ve göz temizliği yapmadan önce · Tuvaletten sonra · Kirli, tozlu bir işi tamamladıktan sonra · Dışarıdan eve gelince · Sabah uyanınca, akşam yatmadan önce · Ellerin kirli olduğu her durumda yıkamalıyız. 

Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız

El yıkama aslında çok basit olmasına rağmen yine de çoğumuzun ihmal edebildiği önemli kuralları vardır. Bunların ilk akla gelen ve önemlileri şunlardır.  

· Ellerimizi yıkarken mümkünse sabun kullanmalı, iyice sabunlanmalı ve ardından iyice durulamalıyız. · Ellerimizin bütün yüzeylerini en az 15-20 saniye ovalamalıyız. · Sıklıkla unutulan alanlara dikkat etmeli; el sırtı, el ayası, parmak araları da ovalanmalıdır. · Ellerimizi iyice yıkadıktan sonra; mümkünse kağıt havlu-peçete ile değilse tertemiz ev havlusu ile kurulamalıyız. Kurulama da yıkama gibi ellerimizdeki mikrop sayısını azaltmaya yardımcı olur. · Ellerimizi kuruladığımız kağıt havlu ile musluk kapatılmalıdır. Bunların yanında dikkat etmemiz gereken diğer temizlik kuralları da şunlar arkadaşlar: 

Sık Sık Banyo Yapmalıyız

Temizliği günlük hayatımızın düzeni içinde sürekli hale getirmeliyiz. Örneğin haftada en az  3-4 gün yıkanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Bazılarımız banyo yapmaktan pek hoşlanmıyor olabiliriz. Bu şimdilik normal ama mutlaka aşmamız gereken bir sorun. Mesela sevdiğimiz, uygun oyuncaklarla banyo yapmak, bizim için yıkanmayı daha eğlenceli bir hale; zamanla da alışkanlık haline getirebilir. 

Hapşırırken Öksürürken Ağzı Kapama

Hastalıklar, hasta kişilerin öksürük ve hapşırıkla saçtıkları mikroplu damlacıkların, diğer kişilerin; ağız, burun ve gözlerine temasıyla ya da damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilir. Bu yüzden; hapşırırken veya öksürürken ağzımızı peçeteyle kapatmalıyız. Kullandığımız peçeteyi ise mutlaka çöp kutusuna atmalıyız. Böylece hapşırık veya öksürükle vücudumuzdan atılan mikroplar, havaya karışıp başkalarını hasta edemezler. Peçetemiz olmadığı zamanlardaysa hapşırır veya öksürürken ağzımızı dirseğimizin iç kısmı ile kapatmalıyız.

Sağlıklı Beslenme

Hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz. Abur cubur yemek bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Bu yüzden; ne kadar lezzetli görünürseler görünsünler; abur cuburdan uzak durmalıyız. Sebze ve meyveleri ise yemeden önce iyice yıkamalıyız. Aksi takdirde üzerlerinde kalan ilaç ve kimyasal maddeler ile topraktan geçen bazı bakteri ve parazitler hastalanmamıza yol açabilirler.  

Havalandırma

Salgın hastalıkların yayıldığı zamanlarda olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Tokalaşma ve sarılmadan kaçınmalıyız. Sınıf, dersane gibi başkalarıyla birlikte uzun süre aynı ortamda bulunmak zorunda olduğumuz yerleri ise sık sık havalandırmalıyız. Gün içinde evimizi de en az iki defa havalandırmayı ihmal etmemeliyiz. Daha fazla da olur. Bazılarımız özellikle kış mevsiminde evi havalandırmanın üşütmeye yol açtığını düşünüyor olabiliriz. Ancak bu çok yanlış bir düşünce arkadaşlar. Soğuk hava değil, oksijensiz ve mikroplu hava hasta eder…. 

Evcil ve Sokak Hayvanlarıyla Münasebet

Çoğumuz sokak hayvanlarını seviyor, onlar için kapımızın önüne yiyecek ve su bırakıyoruz. Bazılarımızsa evimizde evcil hayvan besleyebiliyoruz. Ancak bulaşıcı hastalıklardan korunmak için sokak hayvanları ve evcil hayvanlara dokunduktan sonra ellerimizi bol su ve sabunla yıkamamız gerektiğini de unutmamalıyız.  

Okuduklarını nasıl buldun?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
Abone Ol

Leave a Reply