Bronşit Nasıl Geçer? Doğal Yöntemlerle Bronşite Çözüm

0
(0)

Bronşit, bronş adı verilen solunum yollarının iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bronşlar, akciğerlere hava taşıyan tüplerdir. Bronşlar iltihaplandığında veya enfeksiyona uğradığında balgam dediğimiz durum ortaya çıkar. Bronşitin en yaygın belirtisi öksürük ve balgamdır. Ayrıca ateş, hırıltılı solunum, nefes darlığı gibi semptomlar da görülebilir.

Bronşitin nedenleri arasında soğuk algınlığı, grip, alerji, astım, sigara kullanımı gibi faktörler sayılabilir. Bronşitin tedavisi altta yatan nedenine göre değişir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi veya antibiyotik kullanımı gerekebilir. Ancak her durumda bronşiti geçirmek ve rahatlamak için evde uygulanabilecek bazı doğal yöntemler vardır. Bu yazıda, bronşite ne iyi gelir, nasıl geçer sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca bronşitten korunmak için alabileceğiniz önlemleri de öğrenebilirsiniz.

Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşite iyi gelen doğal yöntemler şunlardır:

 • Soğan: Soğan doğal bir balgam söktürücüdür. Her gün kaynatılmış bir çeyrek soğan suyu içmek balgam söktürmede yardımcı olup, bronşit semptomlarını hafifletebilir. Soğanı çiğ olarak tüketemiyorsanız haşlayarak yapabileceğiniz soğan suyunu da tüketebilirsiniz.
 • Bal: Bal hem boğaz ağrısı hem de balgam için doğal bir ilaçtır. Bal boğazdaki iltihabı azaltır, mikropları öldürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Balı tek başına tüketebileceğiniz gibi ılık suya veya bitki çaylarına karıştırarak da içebilirsiniz.
 • Zencefil: Zencefil hem bağışıklığı güçlendiren hem de güçlü bir öksürük önleyici olan bir bitkidir. Zencefil, mukoza sağlığını yeniden düzenler ve üst solunum yollarında enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde mücadele eder. Etkili bir antibakteriyel olan zencefili, yemeklerde ve salatalarda tüketebileceğiniz gibi çay olarak da tüketebilirsiniz. Zencefil çayı yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:
 • Kabuğunu soyup rendelediğiniz 1 parmak kadar taze zencefili bir bardak suya ekleyin ve kaynatın.
 • Ateşi kısın ve 15-20 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Süzün ve isterseniz bal veya limon ekleyerek için.
 • Zerdeçal: Zerdeçal, antiinflamatuar özelliğinden dolayı bronşite iyi gelir. Bir bardak sütün içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve kaynatın. Bu karışımı günde 2-3 kere için. Gece uyumadan yarım saat önce içmeniz nefes tıkanıklıklarınızı engeller.
 • Ihlamur: Ihlamur, bronşit için etkili bir bitki çayıdır. Ihlamur, boğazı yumuşatır, öksürüğü azaltır, ateşi düşürür ve enfeksiyonla savaşır. Ihlamur çayını günde 2-3 fincan içebilirsiniz. İsterseniz bal veya limon da ekleyebilirsiniz.
 • Nane: Nane, bronşit için faydalı bir diğer bitki çayıdır. Nane, solunum yollarını açar, balgam söktürür, öksürüğü keser ve boğaz ağrısını hafifletir. Nane çayını günde 2-3 fincan içebilirsiniz. İsterseniz bal veya limon da ekleyebilirsiniz.
 • Okaliptus ve lavanta yağı: Bu iki yağı masajla göğsünüze uygulayabilirsiniz. Okaliptus yağı ve lavanta yağı göğsünüzü hafifletebilir. Yağları göğsünüze sürdükten sonra etkisinin uzun sürmesi için göğsünüzü peçeteyle sarmanız da fayda vardır.
 • Vicks: Eczaneden çok uygun fiyata alabileceğiniz bu vazelin yoğunluğundaki kremi kullanmanın pek çok yolu var; ancak önereceğimiz bu yöntem hem daha rahat nefes almanıza hem de göğsünüzü yumuşatmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için Vicks’i göğsünüze sürdükten sonra üzerine bir bez koyun ve üzerine ütü ile bastırın. Bu işlemi günde birkaç kez yapabilirsiniz.

Bronşitten Nasıl Korunabilirsiniz?

Bronşitten korunmak için alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır:

 • Sigara içmeyin: Sigara içmek, boğazı tahriş eder, ses tellerine zarar verir ve balgam üretimini artırır. Sigarayı bırakmak hem balgamınızı hem de diğer sağlık sorunlarınızı azaltacaktır.
 • Alerjenlerden uzak durun: Eğer alerjik bir bünyeniz varsa alerjenlere maruz kalmamaya çalışın. Polen, toz, hayvan tüyü gibi alerjenler balgam üretimini tetikleyebilir. Alerjenlerden korunmak için evinizi sık sık temizleyin, yatak çarşaflarınızı değiştirin, havalandırın ve gerekirse hava filtresi kullanın.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirin: Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın, yeterli uyku alın ve stresten uzak durun. Ayrıca bağışıklı gıdalar tüketin, örneğin C vitamini, probiyotikler, zencefil, sarımsak gibi.
 • Nemli ortamlarda bulunun: Nemli ortamlar balgamı yumuşatır ve atılmasını kolaylaştırır. Buhar solumak veya nemlendirici kullanmak solunum yollarınızı nemli tutmanıza yardımcı olabilir.

Sonuç

Bronşit, bronş adı verilen solunum yollarının iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bronşlar, akciğerlere hava taşıyan tüplerdir. Bronşlar iltihaplandığında veya enfeksiyona uğradığında balgam dediğimiz durum ortaya çıkar. Bronşitin en yaygın belirtisi öksürük ve balgamdır. Ayrıca ateş, hırıltılı solunum, nefes darlığı gibi semptomlar da görülebilir.

Bronşitin nedenleri arasında soğuk algınlığı, grip, alerji, astım, sigara kullanımı gibi faktörler sayılabilir. Bronşitin tedavisi altta yatan nedenine göre değişir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi veya antibiyotik kullanımı gerekebilir. Ancak her durumda bronşiti geçirmek ve rahatlamak için evde uygulanabilecek bazı doğal yöntemler vardır.

Bu yazıda, bronşite ne iyi gelir, nasıl geçer sorularının cevaplarını buldunuz. Ayrıca bronşitten korunmak için alabileceğiniz önlemleri de öğrendiniz. Bu yöntemleri doktorunuza danışarak uygulayabilirsiniz. Bronşitiniz uzun sürerse veya şiddetlenirse mutlaka doktora başvurun. Sağlıklı günler dileriz!

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet