Ben Neden Sevilmiyorum?

0
(0)

Sevgi, insanın en temel ihtiyaçlarından biridir. Sevilmek, değer görmek, kabul edilmek, insanın kendini iyi hissetmesini sağlar. Ancak bazen sevgiyi bulmak zor olabilir. Bazı insanlar kendilerine “Ben neden sevilmiyorum?” sorusunu sorarlar. Bu sorunun cevabı, kişinin kendisiyle, ailesiyle, çevresiyle ve yaşadığı toplumla ilgili pek çok faktöre bağlıdır. Bu yazıda, “Ben neden sevilmiyorum?” sorusunun olası nedenlerini ve çözüm yollarını ele alacağız.

Sevgiyi Nereden Öğreniyoruz?

Sevgiyi öğrenmenin ilk yolu, ailemizden gelir. Bebeklikten itibaren annemiz ve babamız bize sevgi gösterirlerse, kendimizi değerli ve güvende hissederiz. Ailemiz bize sevginin nasıl verildiğini ve nasıl alındığını öğretir. Ailemiz bize sevgiyi koşulsuz olarak verirse, biz de kendimizi olduğumuz gibi kabul ederiz. Ailemiz bize sevgiyi şartlı olarak verirse, biz de kendimizi yetersiz ve eksik hissederiz. Ailemiz bize sevgiyi hiç vermezse veya zarar verirse, biz de kendimizi değersiz ve sevilmeye layık olmayan biri olarak görürüz.

Ailemizin yanı sıra, çevremizdeki insanlar da bize sevgiyi öğretirler. Arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz, akrabalarımız, sevgililerimiz bize sevginin farklı yönlerini gösterirler. Onlarla kurduğumuz ilişkilerde kendimizi tanır, geliştirir ve ifade ederiz. Onlarla paylaştığımız duygular, deneyimler, anılar bize sevginin ne olduğunu hissettirir.

Yaşadığımız toplum da bize sevgiyi öğretir. Toplumun kültürü, değerleri, normları bize sevginin nasıl göründüğünü ve nasıl davranılması gerektiğini söyler. Toplumun beklentilerine uygun olursak, sevgiyi hak ettiğimizi düşünürüz. Toplumun beklentilerine uymazsak, sevgiyi kaybetme korkusu yaşarız.

Sevmeyi ve Sevilmeyi Neden Zor Buluyoruz?

Sevmeyi ve sevilmeyi zor bulmanın pek çok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Kendimizi sevmiyoruz: Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmiyor, beğenmiyor veya değer vermiyoruz. Kendimizi sürekli eleştiriyor, kusur buluyor veya yargılıyoruz. Kendimize güvenmiyor, saygı duymuyor veya inanmıyoruz. Kendimizi sevmeyen bir kişi, başkalarının da kendisini sevmeyeceğini düşünür. Kendisine değer vermeyen bir kişi, başkalarından da değer bekleyemez.
  • Başkalarını sevmiyoruz: Başkalarına karşı güvensiz, mesafeli veya soğuk davranıyoruz. Başkalarının niyetlerinden şüphe ediyor, korkuyor veya kaçınıyoruz. Başkalarını tanımaya çalışmıyor, anlamaya çalışmıyor veya dinlemiyoruz. Başkalarına karşı ilgisiz, duyarsız veya saygısız davranıyoruz. Başkalarını sevmeyen bir kişi, başkalarının da kendisini sevmesini isteyemez.
  • Sevgiyi yanlış anlıyoruz: Sevgiyi sadece romantik ilişkilerde arıyor veya ona bağımlı oluyoruz. Sevgiyi sadece fiziksel veya maddi olarak görüyor veya onu kullanıyoruz. Sevgiyi sadece koşullu olarak veriyor veya alıyoruz. Sevgiyi sadece belli bir kalıba sokuyor veya onu sınırlıyoruz. Sevgiyi yanlış anlayan bir kişi, sevginin gerçek anlamını kaçırır.
  • Sevgiyi ifade etmekte zorlanıyoruz: Sevgimizi söyleyemiyor, gösteremiyor veya yaşayamıyoruz. Sevgimizi bastırıyor, saklıyor veya inkar ediyoruz. Sevgimizi çekingen, utangaç veya korkak davranarak gizliyoruz. Sevgimizi agresif, saldırgan veya baskıcı davranarak bozuyoruz. Sevgimizi ifade etmekte zorlanan bir kişi, sevginin karşılığını bulamaz.

Sevmeyi ve Sevilmeyi Nasıl Kolaylaştırabiliriz?

Sevmeyi ve sevilmeyi kolaylaştırmanın pek çok yolu vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Kendimizi sevelim: Kendimizi olduğumuz gibi kabul edelim, beğenelim ve değer verelim. Kendimizi olumlu yönde eleştirelim, geliştirelim ve destekleyelim. Kendimize güvenelim, saygı duyalım ve inanalım. Kendimize sevgiyi hak ettiğimizi söyleyelim, hissedelim ve davranalım.
  • Başkalarını sevelim: Başkalarına karşı güvenli, yakın ve sıcak davranalım. Başkalarının niyetlerine güvenelim, cesaret edelim ve yaklaşalım. Başkalarını tanımaya çalışalım, anlamaya çalışalım ve dinleyelim. Başkalarına karşı ilgili, duyarlı ve saygılı davranalım.
  • Sevgiyi doğru anlayalım: Sevgiyi sadece romantik ilişkilerde değil, hayatın her alanında arayalım ve yaşayalım. Sevgiyi sadece fiziksel veya maddi olarak değil, duygusal veya manevi olarak da görelim ve değerlendirelim. Sevgiyi sadece koşullu olarak değil, koşulsuz olarak da verelim ve alalım. Sevgiyi sadece belli bir kalıba sokmayalım, onu genişletelim ve çeşitlendirelim.
  • Sevgiyi ifade edelim: Sevgimizi söyleyelim, gösterelim ve yaşayalım. Sevgimizi bastırmayalım, saklamayalım veya inkar etmeyelim. Sevgimizi çekingen, utangaç veya korkak davranmayarak açıklayalım. Sevgimizi agresif, saldırgan veya baskıcı davranmayarak koruyalım.

Sonuç

Sevmek ve sevilmek insanın doğasında vardır. Ancak bazen bu doğal ihtiyaç karşılanamaz veya engellenir. Bu durumda insan kendine “Ben neden sevilmiyorum?” sorusunu sorabilir. Bu sorunun cevabı kişisel ve sosyal pek çok faktöre bağlıdır. Bu faktörleri anlamak ve değiştirmek için öncelikle kendimize bakmamız gerekir. Kendimizi sevmeyi öğrenirsek, başkalarını da sevmeyi öğreniriz. Sevmeyi öğrenirsek, sevilmeyi de öğreniriz.

Bu yazıda “Ben neden sevilmiyorum?” sorusunun olası nedenlerini ve çözüm yollarını ele aldık. Umarız bu yazı size faydalı olmuştur.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet