Musibetlerden Kurtulmak İçin Üç Kısa Ama Müthiş Tesirli Dua

0
(0)

Peygamberimizin (s.a.v.) korku, keder ve sıkıntı zamanlarında okuduğu ve sahabelerine de okumalarını tavsiye ettiği üç kısa ama müthiş tesirli dua.

Üç Kısa Ama Müthiş Tesirli Dua

Korku ve Kederden Kurtulmak İçin Okunacak Dua

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: “Korku ve kederden kurtulmak isteyen kimse şu duayı okusun: “Yâ hayyü yâ kayyûm birahmetike esteğıysü.” Anlamı: Ey daima hayatta olan Hayy, bütün varlıkları ayakta tutan Kayyum! Rahmetinin hakkı için senden yardım istiyorum.

Korku ve Kederken Kurtulmak İçin Okunacak Dua
Korku ve Kederken Kurtulmak İçin Okunacak Dua

Sıkıntı Zamanında Okunacak Dua

Peygamber Efendimiz (s.av.) bir gün Hz. Ali’ye sordu: “Affedilmiş olsan bile söylediğin zaman, Allah’ınn, seni affedeceği bir sözü size öğreteyim mi?” Hz. Ali: “Evet ya Resulallah” deyince şu duayı okumalarını buyurdu: Lâ ilâhe illâllahül azîmül halîm. Lâ ilâhe illâllahü Rabbül arşı’l azîm. Lâ ilâhe illâllahü rabbüs semâvâtis seb’ı ve rabbül erdı ve Rabbül arşil kerîm. Anlamı: Halim ve Kerim olan Allah’tan başka ilah yoktur. Yüce ve Büyük olan Allah’tan başka ilah yoktur. Yedi kat göklerin Rabbi ve büyük arşın Rabbi olan Allah’ı tesbih ve tenzih ederim. Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun.

Peygamberimizin Sıkıntılı Zamanlarda Okuduğu Dua
Peygamberimizin Sıkıntılı Zamanlarda Okuduğu Dua

Yunus Aleyhisselam’ın Duası

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yukarıdaki duayı okuyan kişinin sıkıntılarının gidip huzura kavuşabileceğini buyurmuşlardır. Yine Peygamber Efendimiz buyurmuşlardır ki: “Sizden birinize bir musibet veya bir bela isabet edince Yunus Peygamberin duasını okusun. Allah o sıkıntı ve musibeti onun üzerinden kaldırır.”

Enbiya Suresi 87. ayeti kerimede Allahü Teala şöyle buyurur: “Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).” Anlamı: Zünnun’u da (Yunus) zikret! Hani öfkeli bir halde geçip gitmiş, bizim kudretimizin kendisine yetmeyeceğini zannetmişti. Sonunda karanlıklar içinde, “Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben kötü işler yapmışım!” diyerek yalvardı.

Yunus Peygamberin Balığın Karnında Okuduğu Dua
Yunus Peygamberin Balığın Karnında Okuduğu Dua

Yunus Peygamberin duası şudur: Okunuşu: “Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez zâlimîn.” Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurur: “Yunus’un balığın karnındaki duası ‘La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez zalimin.’ şeklinde idi. Sıkıntıya düşmüş ve belaya düçar olmuş hangi Müslüman bu duayı yaparsa Allah Teala mutlaka onun duasını kabul buyurur.” [1]Tirmizi, Deavat 81; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 170

Ana Sayfa * Tesirli Dualar 

Bu gönderiyi ne kadar beğendiniz?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Dipnotlar

Dipnotlar
1Tirmizi, Deavat 81; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 170
Keşfet
2 Comments
  1. - Paranormal Haber

    […] Bela ve Musibetlerden Kurtulmak İçin Dua […]

  2. […] “Her kim (aşağıdaki âyeti kerîmeyi) akşamleyin üç kez okur ise sabah oluncaya kadar ona bela ve musibet isabet etmez. Yine her kim bu ayeti kerîmeyi sabahleyin üç kez okur ise o gün […]