BCAA Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

0
(0)

BCAA, sporcuların beslenme programlarında sıkça yer verdiği bir takviye gıdadır. Peki BCAA nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Bu yazımızda BCAA hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

BCAA Nedir?

BCAA (Branch Chain Amino Acid), lösin, izolösin ve valin adı verilen üç değişik türde aminoasitten oluşan bir protein türüdür. Bu aminoasitler vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan besinler yoluyla alınması gerekmektedir. Yumurta, et ve süt ürünleri gibi yüksek protein içeren gıdalarda bulunmaktadır.

BCAA Ne İşe Yarar?

BCAA, kas gelişimi, performans artışı ve yorgunluk azaltma gibi pek çok fayda sağlamaktadır. BCAA ne işe yarar madde madde sizin için listeledik:

  • Kas Gelişimini Sağlar: BCAA, kaslardaki protein sentezini artırarak kas kütlesinin artmasına yardımcı olur. Özellikle lösin değeri yüksek BCAA takviyeleri kas gelişiminde etkili olabilir. Yapılan bir araştırmada; egzersizden sonra alınan 5,6 gr BCAA içeren bir içecek tüketen kişiler, plasebo içeceği tüketenlere kıyasla kas kütlesini %22 daha fazla artırmıştır.
  • Performans Artışı Sağlar: BCAA, egzersiz sırasında enerji üretimine katkıda bulunarak fiziksel ve zihinsel performansı artırır. BCAA, karaciğerden çok kaslarda etkileşime geçer ve kan şekerini düzenler. Yapılan çalışmalarda, egzersiz sırasında BCAA verilen kişilerin, plasebo verilenlere göre %15 daha az yorgunluk hissettiği bildirilmektedir .
  • Yorgunluk Azaltır: BCAA, egzersiz sonrası kaslarda oluşan ağrı ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur. BCAA, kaslarda laktik asit birikimini önleyerek kas yıkımını engeller. Çeşitli çalışmalarda, katılımcılardan kuvvet antrenmanları yaptıktan sonra kas ağrı düzeylerini derecelendirmeleri istenmiştir. BCAA takviyeleri verilen katılımcılar, kas ağrısı oranlarını plasebo verilenlere göre %33 daha düşük olarak değerlendirmişlerdir.

BCAA Nasıl Kullanılır?

BCAA kullanımı kişinin antrenman yoğunluğu, kilosu ve hedefine göre değişebilir. Genel olarak şu şekilde kullanılabilir:

  • Antrenman Öncesi: Antrenmandan 30 dakika önce 5-10 gram arası BCAA almak performans artışına ve kas yıkımının önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Antrenman Sırasında: Antrenman sırasında 5-10 gram arası BCAA almak enerji seviyesini yüksek tutmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Antrenman Sonrası: Antrenmandan hemen sonra 5-10 gram arası BCAA almak kas gelişimini ve toparlanmayı desteklemeye yardımcı olabilir.

Özet ve Sonuç

BCAA, lösin, izolösin ve valin adı verilen üç değişik türde aminoasitten oluşan bir protein türüdür. BCAA, kas gelişimi, performans artışı ve yorgunluk azaltma gibi pek çok fayda sağlamaktadır. BCAA, antrenman öncesi, sırasında ve sonrasında 5-10 gram arası alınarak kullanılabilir.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet