Ayetel Kürsi Duası: Faziletleri, Sırları ve Faydaları

0
(0)
Ayetel Kürsi Duası: Faziletleri, Sırları ve Faydaları
Ayetel Kürsi Duası: Faziletleri, Sırları ve Faydaları

Ayetel Kürsi Duası, Kur’an-ı Kerim’in Bakara Suresi’nin 255. ayetidir ve tevhid inancını en net şekilde izhar eden dualardan biridir. Bu ayet, Allah’ın varlığını, birliğini, her şeyi yaratan ve yöneten olduğunu ifade eder. Ayetel Kürsi Duası’nın, okuyan kişiye pek çok fayda ve fazilet sağladığına inanılır. Bu yazıda Ayetel Kürsi Duası’nın Türkçe ve Arapça okunuşunu, anlamını, meali ve tefsirini bulabilirsiniz. Ayrıca Ayetel Kürsi Duası’nın faziletleri, sırları ve faydaları hakkında da bilgi edineceksiniz.

Ayetel Kürsi Duası Nedir?

Ayetel Kürsi Duası, Bakara Suresi’nin 255. ayeti olarak bilinir. Bu ayetin adı “Ayetel Kürsi”dir çünkü içinde Allah’ın kürsüsü zikredilir. Kürsü, Allah’ın ilminin bütün gökleri ve yeri kucakladığını simgeleyen bir terimdir. Ayetel Kürsi Duası, Allah’ın sıfatlarını ve tevhid inancını anlatan bir ayettir. Bu ayet, müşriklerin hareketleri nedeniyle nazil olmuştur. Müşrikler, Allah’ın yanında başka ilahlar olduğunu iddia ediyorlardı. Bu ayetle Allah, kendisinden başka ilah olmadığını, her şeye gücü yettiğini ve hiçbir şeye muhtaç olmadığını bildirmiştir.

Ayetel Kürsi Duası Nasıl Okunur?

Ayetel Kürsi Duası’nın hem Arapça hem de Türkçe okunuşunu aşağıda bulabilirsiniz.

Ayetel Kürsi Duası Arapça Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Ayetel Kürsi’nin Arapça yazılışı şöyledir:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاواتِ والأرض ولا يؤوده حفظهما وهو العلي العظيم

Ayetel Kürsi Duası Türkçe Okunuşu

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah’tan başka hiçbir İlah yoktur. O, daima yaşayan, duran, tutan, her an bütün hilkat üzerinde hâkim, Hayy ü Kayyum ancak O’dur. Ne gaflet basar O’nu, ne uyku. Göklerdeki ve yerdeki herşey O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Allah, yarattıklarının işlediklerini, işleyenlerini, geçmişlerini, geleceklerini bilir. Onlar ise O’nun bildiklerinden yalnız dilediği kadarını kavrayabilir; başka bir şey bilemezler. O’nun kürsüsü, ilmi bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır ve bunların koruyuculuğu, bunları görüp gözetmek kendisine bir ağırlık da vermez. O, öyle ulu, öyle büyük ve yücedir.

Ayetel Kürsi Duası’nın Anlamı ve Meali

Ayetel Kürsi Duası’nın Diyanet meali şu şekildedir:

“Allah, O Allah’tır. O, yegâne hak mâbuddur ki O’ndan başka İlâh yok, yalnız O; daima yaşayan, duran, tutan, her an bütün hilkat üzerinde hâkim, Hayy ü Kayyum ancak O’dur. Ne gaflet basar O’nu, ne uyku. Göklerde, yerde ne varsa hepsi O’nundur. Kimin haddine ki izni olmaksızın O’nun yanında şefaat edebilsin? Allah, yarattıklarının işlediklerini, işleyenlerini, geçmişlerini, geleceklerini bilir. Onlar ise O’nun bildiklerinden yalnız dilediği kadarını kavrayabilir; başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü (ilmi), bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır ve bunların koruyuculuğu (görüp gözetmesi), kendisine bir ağırlık da vermez. O, öyle ulu (aliyy), öyle büyük (azim) ve yücedir.”

Ayetel Kürsi Duası’nın anlamını daha iyi kavramak için tefsirine de bakmak gerekir. Tefsirde ayetin söz dizimi, kelimelerin anlamları ve bağlamları açıklanır.

Ayetel Kürsi Duası’nın Faziletleri, Sırları ve Faydaları

Ayetel Kürsi Duası’nın pek çok fazilet ve fayda sağladığına inanılır. Bu ayetin okuyan kişiye kazadan, beladan, hastalıktan ve türlü türlü kötülüklerden koruduğu söylenir. Ayrıca bu ayetin okuyan kişiye Allah’ın rahmeti ve mağfireti ulaştığı da ifade edilir. Bu ayetin faziletleri, sırları ve faydaları hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından rivayet edilen bazı hadisler şunlardır:

  • “Kim sabahleyin Ayetel Kürsi’yi okursa akşama kadar kendisine ve ev halkına şeytan yaklaşamaz. Kim de akşamleyin okursa sabaha kadar kendisine ve ev halkına şeytan yaklaşamaz.” (Tirmizi, Deavat 6)
  • “Kim namazdan sonra Ayetel Kürsi’yi okursa bir sonraki namaza kadar Allah onu korur.” (Nesai, Sehv 68)
  • “Kim yatağına girip de Ayetel Kürsi’yi okursa Allah ona bir melek gönderir. O melek sabaha kadar onu korur. Şeytan da ona yaklaşamaz.” (Buhari, Deavat 15)
  • “Kim Ayetel Kürsi’yi okursa Allah onun için cennette bir köşk hazırlar.” (Hakim, Müstedrek 1/562)
  • “Kim Ayetel Kürsi’yi her gün üç defa okursa Allah onun malını, canını ve ailesini korur.” (İbn-i Sünni, Amelü’l-Yevm ve’l-Leyl 92)

Bu hadislerden anlaşıldığı üzere Ayetel Kürsi Duası’nın okunması hem dünya hem de ahiret hayatı için büyük bir hayır ve berekettir. Bu ayeti ezberlemek ve her fırsatta tekrar etmek müminler için çok önemlidir. Bu ayeti okuyarak Allah’a tevekkül etmek ve O’nun kudretine güvenmek gerekir.

Ayetel Kürsi Duası Nasıl Ezberlenir?

Ayetel Kürsi Duası’nı ezberlemek için bazı yöntemler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Ayeti bölümlere ayırarak ezberlemek. Bu şekilde ayeti daha kolay hatırlamak mümkündür. Örneğin ayeti dört bölüme ayırabiliriz: Bismillahirrahmânirrahîm / Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm / lâ te’huzühu sinetün velâ nevm / lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard / men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih / ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm / velâ yü-hîtûne bi’şey’im min ilmihî illâ bima şâe / vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard / velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.
  • Ayeti tekrar tekrar okumak veya dinlemek. Bu şekilde ayeti kulak aşinalığı kazanmak ve zihinde canlandırmak mümkündür. Örneğin ayeti her gün en az beş defa okumak veya dinlemek iyi bir alışkanlıktır.
  • Ayeti anlamaya çalışmak. Bu şekilde ayeti sadece ezberlemek değil, aynı zamanda manasını kavramak ve hayatımıza uygulamak mümkündür. Örneğin ayeti okurken veya dinlerken meali veya tefsirine de bakmak faydalıdır.
  • Ayeti başkalarına öğretmek veya anlatmak. Bu şekilde ayeti hem kendimiz hem de başkaları için hayırlı bir iş yapmış oluruz. Örneğin ayeti ailemize, arkadaşlarımıza veya çocuklarımıza öğretebilir veya anlatabiliriz.

Bu yöntemlerden birini veya birkaçını uygulayarak Ayetel Kürsi Duası’nı ezberlemek ve hayatımızın bir parçası haline getirmek mümkündür. Bu sayede Allah’ın rahmeti ve mağfiretine nail olabilir, şeytanın vesveselerinden ve kötülüklerinden korunabiliriz.

Son Söz

Ayetel Kürsi Duası, Kur’an-ı Kerim’in en önemli ve en faziletli ayetlerinden biridir. Bu ayet, Allah’ın varlığını, birliğini, kudretini ve tevhid inancını anlatır. Bu ayetin okuyan kişiye pek çok fayda ve fazilet sağladığına inanılır. Bu ayeti ezberlemek ve her fırsatta tekrar etmek müminler için çok önemlidir. Bu yazıda Ayetel Kürsi Duası’nın Türkçe ve Arapça okunuşunu, anlamını, meali ve tefsirini buldunuz. Ayrıca Ayetel Kürsi Duası’nın faziletleri, sırları ve faydaları hakkında da bilgi edindiniz. Umarım bu yazı sizin için faydalı olmuştur. Allah’a emanet olun.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet

Paranormal Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin