Avcı ile Kuş Masalı

Bir avcının tuzağına yakalanan akıllı bir kuşun, avcıya hikmetli öğütler karşılığında bir anlaşma teklif etmesini anlatan masal.

Avcı ile Kuş Masalı

Masallar – Avcı ile Kuş Masalı: Kuşlara meraklı bir avcı varmış. Kuşları hem yemeye meraklı hem de tutup kafese kapatıp seyretmeye, söyletip dinlemeye meraklı imiş… Bir gün yine ormanın kuytu bir köşesine kuş kapanı kurmuş, pusuya yatmış. Uzun bir bekleyişin ardından; tüyleri rengarenk, nadir bulunur, eşine az rastlanır türden, çok güzel bir kuş da gelmiş girmiş kapanın içine. Fırsat bu fırsat diyerek, avcı kapanın ipini çekmiş ve dünyalar güzeli o kuşu yakalamış.

Sonra kuşu kapandan çıkarıp kafese koymak üzere saklandığı yerden çıkmış. Avcı ortaya çıkınca kuş hemen yalvarmaya başlamış… Kuş kendisini yakalayan avcıya “Ey efendi, sen hayatında birçok defa koyun ve sığır yemişsin, pek çok kere de develer kurban etmişsindir. Sen onların etleriyle bile doymamışken benimle hiç doymazsın. Beni serbest bırakırsan sana üç öğüt veririm.

Bu üç öğütten birincisini senin elinde iken ikincisini şu çatının üzerinde, üçüncüsünü de şu ağacın üzerine konduğumda söyleyeceğim. Sen bu üç öğüdü işitmekten inan bana çok mutlu olacaksın.” demiş.

Masallar – Avcı ile Kuş Masalı: Avcı düşünmüş, taşınmış en sonunda merakı galip gelmiş ve kuşun teklifini kabul etmiş. Kuşu kafesten çıkarmış. Kuş da kafeste iken verdiği sözün gereği olarak, henüz daha avcının elini içindeyken ilk öğüdünü söylemiş avcıya “Olmayacak sözü kim söylerse söylesin inanma.” 

Kuşun verdiği bu öğüt avcının hoşuna gidince, avcı, öğütlerin devamını da işitmek için kuşu salmış.Kuş da uçup evin çatısına konmuş ve avcıya ikinci öğüdünü de söylemiş “Elinden kaçmış bir fırsat için sakın üzülme!” 

Kuş ikinci öğüdünü de verdikten sonra uçup yakınlardaki bir ağacın yüksekçe bir dalına konmuş ve üçüncü öğüdünü söylemeden önce avcıya demiş ki “Ey avcı! Benim karnımda 10 dirhem ağırlığında çok kıymetli bir inci vardı. O inci, seni de çoluk çocuğunu da zengin ederdi. Ne yazık ki kısmetin değilmiş.” dedi. 

Avcı, kuşun bu söylediklerini duyunca, büyük bir fırsatı kaçırmış olmanın verdiği pişmanlık ve üzüntüyle;  hamile kadının doğururken bağırması gibi feryat edip bağırmaya başlamış. Avcının bu acınası hallerini bir süre seyreden kuş “Ey avcı! Ben sana daha demin sakın elinden kaçan bir şeye üzülme demedim mi? Mademki elinden inci gitti, ne diye dövünüp duruyorsun?

Masallar – Avcı ile Kuş Masalı: Sana verdiğim öğütleri anlamadın mı? Ayrıca ben sana olmayacak bir şeyi kim söylerse söylesin inanma demiştim. Benim bütün ağırlığım üç dirhem gelmez. Karnımda nasıl 10 dirhemlik inci olabilir?” demiş. 

Bu sözler üzerine adam biraz kendine gelir gibi olmuş. Kuşun sözlerinden az da olsa teselli bulan avcı kuşa “Peki o zaman şimdi anlaştığımız gibi üçüncü öğüdünü söyle bakalım” demiş. Kuş “Sana verdiğim iki öğüdü sanki tuttun da benden üçüncü öğüdü istiyorsun. Uykuya dalmış bir kişiye öğüt vermek, çorak yere tohum ekmekten farksızdır. Aptallık ve cahillik yırtığı yama tutmaz diyerek” uçup gitmiş…  

Okuduklarını nasıl buldun?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
Abone Ol

Düşünceni veya kendi yaşadıklarını yazmak ister misin?