Adrenochrome Nedir? Zenginlerin Çocuk Kanından Yapılan Ölümsüzlük İksiri mi Komplo Teorisi mi?

0
(0)

Adrenochrome, adrenalinin oksidasyonu ile elde edilen bir kimyasal bileşiktir. Bazı araştırmacılar adrenochromeun şizofreniyle bağlantılı olduğunu savunsa da, molekülün halüsinojenik veya psikotropik etkileri bilimsel çalışmalarla doğrulanamamıştır. Ancak son yıllarda adrenochrome, çocuk kaçakçılığı, kan içme ve ölümsüzlük gibi iddialarla gündeme gelen bir komplo teorisi haline gelmiştir. Bu yazıda, adrenochrome nedir, nasıl elde edilir, hangi etkilere sahiptir ve neden bir komplo teorisi olarak yayılmıştır sorularına cevap arayacağız.

Ünlülerin Güzelliği İçin Katledilen Çocuklar

Konuyu tam olarak anlayabilmek için öncelikle sözü edilen kimyasal ile ilgili kan donduran iddialara göz atmakta fayda var. Aşağıdaki videoyu izleyerek bu konudaki iddiaların genel çerçevesi hakkında fikir edinilebilir.

Adrenochrome Nasıl Elde Edilir?

Adrenochrome, adrenalinin oksidasyonu ile elde edilen bir kimyasal bileşiktir. Adrenalin, böbreküstü bezlerinde üretilen ve vücudun stresli veya tehlikeli durumlarda tepki vermesini sağlayan bir hormondur. Adrenalin, kan dolaşımına salındığında kalp atışını, kan basıncını ve solunumu artırır. Ayrıca kan şekerini yükseltir ve kaslara daha fazla enerji sağlar. Bu sayede vücut “savaş veya kaç” tepkisini verir.

Adrenalin, havadaki oksijenle temas ettiğinde oksitlenerek adrenochromea dönüşür. Bu reaksiyon doğal olarak vücutta da gerçekleşebilir. Ancak adrenochromeun vücutta ne kadar üretildiği ve ne kadar süre kaldığı bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar adrenochromeun beyinde nöromelanin adı verilen bir pigmentin oluşumunda ara ürün olarak yer aldığını öne sürmüştür.

Adrenochrome, laboratuvar ortamında da sentezlenebilir. Bunun için gümüş oksit gibi bir yükseltgen madde kullanılır. Adrenochrome, pembe renkli bir çözelti halinde bulunur. Ancak zamanla polimerleşerek kahverengi veya siyah melanin bileşiklerine dönüşür.

Adrenochrome Hangi Etkilere Sahiptir?

Adrenochromeun insan vücudu üzerindeki etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar adrenochromeun şizofreniyle bağlantılı olduğunu savunmuştur. Bu hipoteze göre, adrenochrome beyinde psikotik reaksiyonlara neden olan nörotoksik ve psikomimetik bir maddedir. Bu hipotez 1950’lerde ve 1960’larda yapılan bazı küçük ölçekli çalışmalara dayanmaktadır. Bu çalışmalarda, adrenochrome verilen deneklerde düşünce bozukluğu, çevreye yabancılaşma, halüsinasyon ve paranoya gibi belirtiler gözlenmiştir.

Ancak bu çalışmaların metodolojisi ve sonuçları tartışmalıdır. Çünkü denek sayısı çok azdır, kontrol grubu yoktur ve dozajlar çok yüksektir. Ayrıca sonraki çalışmalarda adrenochromeun şizofreni hastalarında tespit edilemediği veya tedavi edici bir etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle adrenochrome hipotezi geçerliliğini kaybetmiştir.

Adrenochromeun halüsinojenik veya psikotropik etkileri de bilimsel çalışmalarla doğrulanamamıştır. Adrenochrome, adrenalinin bir türevi olduğu için adrenerjik etkiler gösterebilir. Yani kalp atışını, kan basıncını ve solunumu artırabilir. Ancak bu etkiler bir uyuşturucu veya keyif verici madde olarak kullanılmasını sağlayacak kadar güçlü değildir.

Adrenochrome Neden Bir Komplo Teorisi Olarak Yayılmıştır?

Adrenochrome, 1972 yılında yayımlanan “Fear and Loathing in Las Vegas” adlı romanda çocukların beyninden diri diri elde edilmesi gereken bir gençlik iksiri olarak anlatılmıştır. Bu roman, adrenochromeun dünyanın en güçlü uyuşturucu ilacı olduğu ve zenginlerin ölümsüzlük için çocuk kaçırarak kanlarını içtiği gibi iddiaları ortaya çıkaran bir kaynak olmuştur.

Bu iddialar, son yıllarda QAnon adı verilen bir komplo teorisi hareketi tarafından yaygınlaştırılmıştır. QAnon, ABD Başkanı Donald Trump’ın dünyayı yöneten gizli bir çocuk istismarı çetesine karşı savaştığına inanan bir grup insanı kapsamaktadır. Bu çete, Hollywood yıldızları, Demokrat Parti üyeleri ve diğer elitlerden oluşmaktadır. QAnon taraftarları, bu elitlerin çocukların kanından adrenochrome elde ederek ölümsüz olmaya çalıştıklarını ve Trump’ın bunu engellemek için gizli bir operasyon yürüttüğünü iddia etmektedir.

Bu iddiaların hiçbir bilimsel veya kanıtsal dayanağı yoktur. Adrenochrome, laboratuvar ortamında kolayca sentezlenebilen ve yasal olarak satılan bir kimyasal bileşiktir. Çocukların kanından elde edilmesine veya ölümsüzlük sağlamasına dair herhangi bir veri bulunmamaktadır. Bu iddialar, çocuk kaçakçılığı gibi ciddi bir sorunu gölgeleyen ve insanları korkutan asılsız komplo teorileridir.

Özet ve Sonuç

Adrenochrome, adrenalinin oksidasyonu ile elde edilen bir kimyasal bileşiktir. Bazı araştırmacılar adrenochromeun şizofreniyle bağlantılı olduğunu savunsa da, molekülün halüsinojenik veya psikotropik etkileri bilimsel çalışmalarla doğrulanamamıştır. Ancak son yıllarda adrenochrome, çocuk kaçakçılığı, kan içme ve ölümsüzlük gibi iddialarla gündeme gelen bir komplo teorisi haline gelmiştir. Bu iddiaların hiçbir bilimsel veya kanıtsal dayanağı yoktur. Adrenochrome, laboratuvar ortamında kolayca sentezlenebilen ve yasal olarak satılan bir kimyasal bileşiktir.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet